Trwa ładowanie...
d1tifz2

Uwaga wegetarianie, warzywa też mają uczucia!

Do tej pory unikaliśmy jedzenia mięsa motywowani tym, że zwierzęta też mają uczucia. A co jeśli warzywa również odczuwają to, że są zjadane? Badacze z Uniwersytetu Missouri przekonują, że to całkiem prawdopodobne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Uwaga wegetarianie, warzywa też mają uczucia!
(123RF.COM)
d1tifz2

Mamy złą wiadomość dla wszystkich zadeklarowanych roślinożerców, którzy unikają mięsa przez wzgląd na uczucia zwierząt. Okazuje się, że rośliny również mogą odczuwać, kiedy ktoś próbuje je schrupać! Chociaż wydaje się to szalone, to może być całkowicie prawdziwe.
Portal indy100.com pod banderą The Independent przedstawia wyniki badań z Uniwersytetu Missouri, które jednogłośnie stwierdzają, że część roślin wytworzyła system obronny i stosuje go podczas ataku przez drapieżnika. Pod lupę wzięto przede wszystkim rzodkiewnik pospolity z rośliny kapustnych. Kiedy siadała na nim gąsienica, wytwarzał olej musztardowy mający odstraszyć intruza i skutecznie odebrać mu apetyt na skonsumowanie warzywa.

   123RF.COM
(123RF.COM)

Jak to sprawdzono? Do rzodkiewnika podłączono wyjątkowo czułe mikrofony rejestrujące najmniejsze drgania jakimi zostało poddane warzywo w momencie ataku przez żarłocznego owada. By uniknąć niejasności, sprawdzono również, czy rzodkiewnik reaguje na drgania wywołane wiatrem czy ruchem podłoża. Te jednak nie wyzwoliły w nim żadnych zachowań obronnych.

   123RF.COM
(123RF.COM)

To jednak nie wszystko. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri od lat sprawdzają reakcję roślin na dźwięk i wibracje otoczenia. Heidi Appel, naukowiec zajmujący się tym zagadnieniem wyjaśnia:
- Poprzednie badania skupiały się na analizowaniu reakcji roślin pod wpływem energii akustycznej, w tym muzyki. Nasze prace są pierwszym przykładem na to, w jaki sposób rośliny odpowiadają na ekologicznie znaczące wibracje. Odkryliśmy, że wibracje wytwarzane podczas przeżuwania warzyw przez owady powodują w nich zmiany na poziomie komórkowym. A to prowadzi do tworzenia się mechanizmów obronnych – tłumaczy.

dzieci warzywa Shutterstock.com
dzieci warzywa (Shutterstock.com)

*Wygląda na to, że warzywa nie tylko wiedzą, kiedy ktoś je zjada, ale też potrafią się przed tym bronić. Może warto uważać podczas robienia sałatki? *

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1tifz2

Podziel się opinią

Share
d1tifz2
d1tifz2