W Polsce przybywa apostatów. Abp Jędraszewski postanowił zabrać głos
Polski Kościół mierzy się z dużym kryzysem, którego przejawy widać przede wszystkim w konkretnych liczbach. Na temat statystyk dotyczących apostazji głos postanowił zabrać metropolita krakowski - abp Marek Jędraszewski.
15.03.2021 14:28
W 2020 roku wzrost liczby apostazji był tak duży, że Instytut Statystyki Kościoła postanowił przygotować na ten temat szczegółowy raport. Jego wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, ale już wiadomo, że wiele archidiecezji może mówić o niechlubnych rekordach.
Licznik Apostazji
Na przykład: 10 lat temu w całej Polsce złożono 459 wniosków o apostazję, a w 2020 roku w samej archidiecezji poznańskiej odnotowano ich 370. Ciekawa w tym kontekście jest inicjatywa Licznika Apostazji, pod którą podpisują się Agata Diduszko-Zyglewska, Robert Biedroń oraz Joanna Scheuring-Wielgus. W tym momencie wskazuje on dokładnie 2254 apostatów, ale liczba ta stale rośnie.
Abp Jędraszewski, który uchodzi za jednego z najbardziej konserwatywnych hierarchów kościelnych temat apostazji poruszył podczas sobotniej mszy świętej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tradycyjnie wzięli w niej udział kapłani z całej archidiecezji, by odmówić wspólnie modlitwę pokutną.
Apel do księży
Arcybiskup poinformował przy tej okazji, że w 2020 roku w archidiecezji krakowskiej apostazji dokonało 445 wiernych. Dodał, że rok wcześniej było ich zaledwie 123, a w 2018 roku tylko ok. 50-60.
Hierarcha zaapelował do zebranych księży następującymi słowami: - Proszę was, róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu, bo Kościół jest miłującą matką, bo Kościół to jest także ten ojciec czekający na powrót marnotrawnego syna, gotów wybiec na spotkanie. To jest Kościół, którego macie być pokornymi świadkami.
Zobacz także: Znaczący wzrost liczby apostatów w Polsce. Instytut Statystyki Kościoła katolickiego zlecił zebranie danych
Zainicjował także modlitwę za tych wszystkich, "którzy nie rozumieją Kościoła, którzy nie umieją Kościoła kochać, nawet przez łzy, którzy próbują z Kościołem walczyć, którzy się oddalają i tych, którzy podejmują dramatyczne akty apostazji".
Apostazja jest porzuceniem wiary religijnej lub religii. Co ciekawe, porzucenie religii jest jednym z praw człowieka chronionym prawnie przez Kartę praw podstawowych, traktat lizboński oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.