LudzieWiększość bierze go na spacer. Wabi kleszcze jak magnes

Większość bierze go na spacer. Wabi kleszcze jak magnes

Kiedy za oknem jest piękna pogoda, chcemy jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury — czy to w ogrodzie, lesie, parku czy na działce. Niestety, w tych urokliwych miejscach czai się zagrożenie, jakim są kleszcze. Co więcej, sami zwiększamy ryzyko bliskiego spotkania z tymi pajęczakami, biorąc na spacer popularny przedmiot.

Gdy tylko zrobiło się ciepło, kleszcze ruszyły na żer
Gdy tylko zrobiło się ciepło, kleszcze ruszyły na żer
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. IWC

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Ich obecność na ciele jest niemal niewyczuwalna, dlatego większość z nas dostrzega tego pasożyta dopiero w momencie, gdy jest już najedzony, a miejsce ugryzienia zaczyna swędzieć i pojawia się rumień. Co więcej, sporo osób, często nieświadomie, przyciąga do siebie kleszcze. Jak temu zapobiec?

Kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt

Ugryzienie przez kleszcza niesie ze sobą ryzyko zachorowania na choroby, takie jak babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Każda z nich jest niebezpieczna dla zdrowia, a nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. trwałego porażenia mięśni. Dlatego każda osoba, która zauważyła, że została ugryziona przez kleszcza, powinna jak najszybciej udać się na badania w celu wykluczenia powyższych chorób.

Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

Plaga boreliozy w Polsce. Groźna choroba przenoszona przez kleszcze

Choroby przenoszone przez kleszcze są dużym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych, szczególnie dla psów, które uwielbiają biegać po łąkach i parkach. Warto dokładnie obejrzeć skórę naszego zwierzęcia po każdym spacerze, zwracając szczególną uwagę na okolice uszu i pachwin. Ugryzienie przez kleszcza może wywołać u psa tak poważne choroby, jak babeszjoza oraz anaplazmoza, stanowiące zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Unikaj podczas spaceru

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kleszcze przyciągają telefony komórkowe. Okazuje się, że pajęczaki te są czułe na promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są m.in. telefony komórkowe. Wyniki badań opublikowano w piśmie medycznym "Ticks and Tick-borne Diseases". Dlatego przed wyjściem na spacer, lepiej zostawić telefon w domu lub samochodzie.

Jeśli planujesz wyjazd na działkę, do lasu czy nad jezioro, przed wyjściem upewnij się, że twoja koszulka nie jest przepocona — nic nie przyciąga kleszczy tak, jak zapach ludzkiego potu. Oprócz tego kleszcze mają zdolność wyczuwania zapachu perfum o kwiatowych nutach z bardzo dalekiej odległości. Ich słodka, kwiatowa woń działa na nie jak magnes. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, warto zrezygnować z używania perfum przed wyjściem na spacer.

Dołącz do naszej grupy na FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy dzielić się najnowszymi informacjami o wywiadach, opowieściach. Zapraszamy do wspólnego doświadczania i przesyłania zaproszeń znajomym. Czekamy na Ciebie!

Posiadasz ciekawostkę, zdjęcie lub film? Podziel się tym z nami poprzez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie