Żyć lepiejWylej przed domem. Przepędzi kleszcze z twojego ogrodu

Wylej przed domem. Przepędzi kleszcze z twojego ogrodu

Dzięki ciepłej zimie i wilgotnej wiośnie kleszcze mają idealne warunki do życia. Nic więc dziwnego, że obecnie można je spotkać już nie tylko w lasach, ale również przydomowych ogrodach, a nawet w miastach. Jak w takim razie pozbyć się ich z naszej posesji?

Jak zrobić domowy oprysk na kleszcze?
Jak zrobić domowy oprysk na kleszcze?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Mimo swoich niewielkich rozmiarów mogą siać w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie. Wszystko przez choroby, które przenoszą. Niestety ukąszenie przez kleszcza może mieć dla nas tragiczne skutki, dlatego staramy się za wszelką cenę zminimalizować ryzyko spotkania ich na swojej drodze. Okazuje się, że mogą w tym pomóc domowe sposoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza

Domowy oprysk na kleszcze

W sklepach bez trudu znajdziemy specjalne środki chemiczne, które miałyby nam pomóc ochronić się przed kleszczami. Niestety ich stosowanie może przyczynić się do usunięcia z naszego ogrodu także wielu pożytecznych stworzeń takich jak pszczoły lub mrówki. Na szczęście istnieją także domowe, a przy tym mniej inwazyjne metody.

W tym przypadku przyda nam się wywar z czeremchy zwyczajnej. To niezwykle popularna roślina w naszym kraju, dlatego bez problemu powinniśmy ją znaleźć, chociażby w okolicznym parku.

Kwitnąca czeremcha zwyczajna
Kwitnąca czeremcha zwyczajna© Adobe Stock | ToKa

Wszystko, czego potrzebujemy, to w tym przypadku jej gałązki oraz kora, które po powrocie do domu należy umieścić w garnku, zalać wodą i ugotować. Kiedy woda zacznie wrzeć, nie wyłączajmy jeszcze palnika. Trzeba bowiem zmniejszyć ogień i trzymać na nim wywar jeszcze przez ok. 30 minut.

Jeśli woda zrobiła się czerwona, możemy mieć pewność, że nasz preparat jest już gotowy. Trzeba jeszcze odczekać, aż wystygnie, a następnie przelać go do butelki z atomizerem lub ręcznego opryskiwacza, a następnie spryskać rośliny w naszym ogrodzie. Roztwór można też po prostu wylać.

Rośliny, które odstraszają kleszcze

Okazuje się, że nie tylko opryski mogą pomóc w odstraszaniu kleszczy. W tym celu warto zasadzić w naszym ogrodzie konkretne rośliny, których zapach działa na te pajęczaki niezwykle drażniąco.

Można do nich zaliczyć m.in. wrotycz oraz kocimiętkę. Niezwykle popularne są również cebula oraz chrzan, które w dodatku wykorzystamy w kuchni.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie