Eksperci nie mają złudzeń. Kleszcze są groźne przez cały rok

Eksperci nie mają złudzeń. Kleszcze są groźne przez cały rok

Kleszcze są niebezpieczne przez cały rok
Kleszcze są niebezpieczne przez cały rok
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.04.2024 12:12, aktualizacja: 10.04.2024 12:31

Choć najwięcej kleszczy spotyka się wiosną, latem i wczesną jesienią, gdy temperatury za oknem są dodatnie, eksperci przestrzegają - pajęczaki są groźne przez cały rok. Dlatego warto chronić się przed nimi nie tylko w ciepłe dni.

Zwykle ostrzeżenia przed kleszczami zaczynają pojawiać się wczesną wiosną, gdy termometry regularnie pokazują wyższe temperatury. Jednym z powodów są częstsze spacery, na które chętnie wybieramy się całymi rodzinami przy sprzyjającej pogodnie.

Eksperci apelują jednak o zachowanie ostrożności przez cały rok. Warto więc po każdym spacerze, nawet zimą, szczególnie jeśli wędrowaliśmy po parku czy lesie, profilaktycznie sprawdzać, czy przez przypadek nie przynieśliśmy na skórze tego pajęczaka.

Eksperci o aktywności kleszczy

Jak mówiła PAP, cytowana przez portal medyczny Rynek Zdrowia, dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w Polsce kleszcze są aktywne przez 12 miesięcy. Szczególnie na terenach zielonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Ogrody, ogródki działkowe, parki miejskie, lasy, pola to są miejsca, gdzie kleszcze mają się bardzo dobrze - mówiła.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, dlatego czujność należy zachować po każdym spacerze. Warto po powrocie wziąć też prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało, a szczególną uwagę zwrócić - jak tłumaczyła dr Wierzbicka - na włosy, pachy, pachwiny, a także zgięcia łokci i kolan.

Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym ugryzieniem, należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. - Kleszcze nie wchodzą wysoko, są najwyżej na wysokości kolan dorosłego człowieka, dlatego zawsze trzeba mieć długie spodnie i najlepiej półbuty, niezależnie od pory roku - stwierdziła. Dodatkowo warto stosować także inne zabezpieczenia, jak np. środki odstraszające.

Sugerowała też, aby klaszcze usuwać jednym ruchem pęsetą kosmetyczną lub przeznaczonym do tego przyrządem, który można kupić w każdej aptece. - Nie kręcimy, niczym nie smarujemy, nie przypalamy - apelowała.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta