ycipk-3rlnbi

Wegetarianie mają zdrowsze serca

Ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu chorób serca jest o 32 proc. niższe u osób niespożywających mięsa - wykazały badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wegetarianie mają zdrowsze serca
(Thinkstockphotos)
ycipk-3rlnbi

Ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu chorób serca jest o 32 proc. niższe u osób niespożywających mięsa - wykazały badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition". Obserwacje prowadzone były w grupie 45 tys. osób (34 proc. stanowili wegetarianie), które brały udział w szerzej zakrojonym badaniu EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition).

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek, aktywność fizyczna, palenie papierosów, spożycie alkoholu, wykształcenie i status społeczno-ekonomiczny, badacze stwierdzili, że ryzyko chorób układu krążenia u wegetarianów było o jedną trzecią niższe. Osoby te miały niższe ciśnienie tętnicze, niższy poziom cholesterolu, niższy wskaźnik masy ciała (BMI), a także zdecydowanie rzadziej chorowały na cukrzycę.

Jak zauważa dr Francesca Crowe z Uniwersytetu Oksfordzkiego, są to najszerzej zakrojone z dotychczas prowadzonych badań dotyczących związku spożywania mięsa z ryzykiem rozwoju chorób serca. Uczestnicy rekrutowani byli w latach 90. i obserwowani do 2009 roku. W tym czasie choroby układu krążenia zdiagnozowano u 1235 osób, z których 169 zmarło.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Wegetarianie lepszymi kochankami?*

* Jemy za dużo mięsa!*

* Podryw na wegetarianizm?*

Obiad bez schabowego

Poniedziałki bez mięs

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3rlnbi