ModaWiązanie krawata nie jest trudne. Instrukcja krok po kroku

Wiązanie krawata nie jest trudne. Instrukcja krok po kroku

Odpowiednio zawiązany krawat jest wykończeniem każdej eleganckiej stylizacji. Świetnie pasuje do garnituru, ale również do białej koszuli, marynarki i jeansów. Poznaj proste sposoby na wiązanie krawata.

Jak zawiązać krawat?
Jak zawiązać krawat?
Źródło zdjęć: © Pexels
oprac. JPI

29.03.2021 10:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo często mężczyźni nie noszą krawata, ponieważ po prostu nie potrafią go związać. A wystarczy tylko raz opanować tę sztukę, kilka razy powtórzyć ruchy, by dojść do wprawy i wiązanie krawata nie będzie sprawiać najmniejszego problemu. Istnieje ponad 20 sposobów na wiązania krawata, jednak warto nauczyć się dwóch z nich - najprostszego podstawowego oraz bardziej eleganckiego.

Wiązanie krawata - instrukcja krok po kroku

Węzeł prosty

Jedną z najprostszych metod wiązania krawata jest tzw. węzeł w czwórkę, inaczej nazywany też węzłem włoskim. Jest uniwersalny, pasuje do różnego rodzaju materiałów koszul i marynarek, a także do wielu fasonów kołnierzyków. Jego cechą charakterystyczną jest asymetria.

Załóż krawat na szyję. Cieńszy koniec niech będzie z twojej prawej strony. Skrzyżuj ze sobą dwa końce, przełóż szerszą część dookoła węższego tak, by ostatecznie był na wierzchu wiązania. Następnie przełóż go pod całym węzłem i wyciągnij pod brodą. Z przodu powinna powstać pętelka, w którą należy wsunąć tę końcówkę. Ściśnij i dociągnij, nadaj węzłowi odpowiedni kształt.

Wiązanie krawata - węzeł Windsor

Węzeł Windsor jest nieco trudniejszym sposobem, ale daje niezwykle elegancki efekt. Wiązanie jest szerokie przy szyi, kształtem przypomina trójkąt równoboczny, zaś końce krawata są symetryczne. Tego rodzaju węzeł będzie idealnie pasować na ważne uroczystości jak ślub, egzamin lub rozmowa kwalifikacyjna na wysokie i poważne stanowisko.

Skąd nazwa węzła Windsor? Uznaje się, że jedną z osób, która jako pierwsza wykonywała tego typu wiązanie był król Edward VIII Windsor. Władca Wielkiej Brytanii nosił go na grubym krawacie.

By wykonać węzeł Windsor przygotuj dłuższy krawat, tylko wtedy wiązanie będzie wyglądać efektownie. Załóż krawat na szyję. Cieńszy koniec niech będzie z twojej prawej strony. Skrzyżuj końcówki przełóż szerszą część dookoła węższego tak, by ostatecznie był na wierzchu wiązania - tuż pod brodą. Następnie chwyć ją od dołu i dobrze naciągnij. Przełóż krawat od dołu na lewą stronę, po czym przełóż raz jeszcze krawat, tym razem od góry i naciągnij po lewej stronie. Szerszy koniec przełóż z przodu na prawą stronę i wyciągnij go od spodu. Włóż w powstałą pętelkę, dobrzej naciągnij węzeł i uformuj.

Wiązanie krawata - jak wybrać długość?

Wybierając odpowiedni krawat warto zwrócić uwagę nie tylko na jego kolor i wzór, ale również i długość. W tej kwestii istnieje żelazna zasada - końcówka powinna lekko dotykać górnej krawędzi paska od spodni. Krawat nie powinien być ani za długi, ani za krótki, ponieważ będzie wyglądać niechlujnie i popsuje cały efekt eleganckiej stylizacji.

Jeśli mężczyzna jest bardzo wysoki i każdy krawat jest dla niego za krótki, może założyć pod marynarkę kamizelkę, która zakryje końce krawata i nikt się nie zorientuje, że elegancka ozdoba nie jest wystarczająco długa.

Komentarze (0)