Wielu bawi takie zachowanie psa. Tymczasem to wołanie o pomoc
Pies zachowuje się inaczej niż zazwyczaj? Powinniśmy być na to bardzo wyczuleni - jego niektóre zachowania mogą być oznaką dyskomfortu i wołaniem o pomoc. Nawet jeśli wydają nam się zabawne, lepiej szybko udajmy się do weterynarza.
17.02.2023 | aktual.: 17.02.2023 12:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pies saneczkuje? Właściciele czworonogów powinni być czujni i w porę zareagować na takie zachowanie - najczęściej kryje się za tym poważny powód, który może zagrażać zarówno zwierzęciu, jak i nam.
Pies pociera zadem o podłoże? To może być sygnał choroby
Saneczkowanie to jedna z aktywności, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Tak nazywa się charakterystyczne pocieranie przez psa zadem po podłożu. Pies najczęściej siada, wyciągając tylne łapy przed siebie, a przednimi próbuje podciągać się i przesuwać do przodu, jednocześnie przesuwając odbytem po podłodze lub trawie. Wszystko dlatego, że odczuwa swędzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety właściciele czworonogów czasami popełniają duży błąd, bagatelizując to zachowanie. Tymczasem, chociaż pies może wyglądać zabawnie "jeżdżąc" w ten sposób po podłożu, bardzo często woła w ten sposób o pomoc i sygnalizuje, że może cierpieć z powodu poważnych problemów zdrowotnych.
Czytaj także: Twój pies wydaje taki dźwięk? Wiadomo, co chce przekazać
Co oznacza saneczkowanie u psa?
Saneczkowanie psa może oznaczać chociażby zatkanie gruczołów okołoodbytniczych lub przepełnienie parzystej zatoki okołoodbytniczej, obecność pasożytów przewodu pokarmowego, problemy anatomiczne, alergie, a u suk – zapalenie pochwy.
Jeśli pies saneczkuje z powodu obecności pasożytów, musimy zachować szczególną ostrożność. Kontakt z zarobaczonym zwierzęciem może skutkować robaczycą u ludzi, zwłaszcza uważać powinny dzieci i osoby starsze. Najważniejsza jest profilaktyka - powinniśmy regularnie odrobaczać psa.
Kiedy saneczkowanie to oznaka choroby? Warto zwrócić uwagę, jak często robi to nasz pupil. Jeśli zdarzy mu się to jednorazowo i rzadko, na przykład raz na kilka miesięcy, prawdopodobnie nie ma powodu do zmartwień. Pies może w ten sposób chcieć zadbać o higienę. Jeśli jednak widzimy, że robi to regularnie, najprawdopodobniej ma to podłoże zdrowotne i warto w takiej sytuacji jak najszybciej odwiedzić weterynarza. Koniecznie zwróćmy też uwagę, czy saneczkowaniu towarzyszą inne objawy, jak wydzielina lub krwawienie z odbytu, problemy z wypróżnianiem, obrzęk, apatia.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl