Twój pies wydaje taki dźwięk? Wiadomo, co chce przekazać

Dlaczego psy wzdychają? Wielu właścicieli zastanawia się nad tym, co to oznacza. U ludzi często to wyraz smutku i przygnębienia albo zmęczenia. Czy u psów jest podobnie? Warto to sprawdzić i wiedzieć, co czuje nasz pupil.

Psy wzdychają najczęściej wtedy, kiedy są zrelaksowane
Psy wzdychają najczęściej wtedy, kiedy są zrelaksowane
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.02.2023 | aktual.: 18.01.2024 19:21

Psy wydają wiele dźwięków, które czasem mogą być dla nas niezrozumiałe. Łatwo rozpoznać, że warczenie będzie sygnałem ostrzegawczym, a podekscytowane szczekanie załamujące się i wpadające w wyższe tony to oznaka chęci do zabawy. Ale co to znaczy, kiedy psy wzdychają?

Dlaczego psy wzdychają? Oto najczęstszy powód

Czasem można zauważyć, jak nasz pupil kładzie się i wydaje głębokie westchnienie. Nawet jeśli w tym momencie może wydawać się nam smutny – ostatecznie kiedy ludzie wzdychają, chcą najczęściej wyrazić smutek albo przygnębienie - możemy odetchnąć z ulgą. Okazuje się, że wzdychanie psa w takiej sytuacji oznacza głęboki relaks i odprężenie. Możemy więc przyjąć, że nasz pupil czuje się dobrze w naszej obecności i w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pies, który jest zrelaksowany, ma tzw. "miękką" twarz – jego oczy są na wpół otwarte, a uszy rozluźnione. Wtedy westchnienie z całą pewnością oznacza, że jest zadowolony. Wzdychanie psa może się też często zdarzyć chociażby po udanej zabawie czy większym wysiłku fizycznym związanym ze spacerem.

Pies wzdycha - co to znaczy?

Westchnienie u psa może mieć też inne znaczenia. Czasem – podobnie jak u człowieka - może oznaczać irytację. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy przerywamy czynność, na którą pies dalej ma ochotę, na przykład zabawę. Zwierzę najczęściej będzie wtedy siedzieć, rzadziej leżeć. Będzie miało też otwarte oczy, może uporczywie patrzeć na coś, co wywołało jego irytację.

Dźwięki wydawane przez psa mogą być też oznaką choroby. Jeśli wzdychanie połączone jest z jękami lub innym nietypowym odgłosem, który nas zaniepokoi, lepiej skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. To może oznaczać wiele schorzeń - na przykład ból albo dyskomfort związany z problemami ze stawami czy kośćmi. Z kolei wzdychanie przypominające gwizdanie to częsty odgłos przy niedrożności dróg oddechowych spowodowanej infekcją lub naroślą.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie