Wielu z nas tak robi. Konsekwencje mogą być poważne
Koniec października i początek listopada to czas, gdy wiele osób wybiera się na cmentarze, by uporządkować groby i uczcić pamięć zmarłych. Okazuje się, że złodzieje upatrzyli sobie w tym doskonałą okazję do szybkiego wzbogacenia się. Zdradzamy, na co warto uważać.
Coraz więcej osób pojawia się na cmentarzach. Bliscy zmarłych starają się zdążyć z porządkami przed Wszystkimi Świętymi. Niestety, to nie tylko czas zadumy i wspominania bliskich, którzy odeszli, ale także żniwa dla złodziei. Zanim odwiedzimy groby, warto pamiętać o kilku zasadach, które utrudnią kieszonkowcom ich niecne zamiary.
Uważaj na złodziei
1 i 2 listopada na cmentarzach panuje prawdziwe oblężenie. Wiele osób chce wówczas odwiedzić groby swoich bliskich, by uczcić ich pamięć. Pierwsze tłumne wizyty odbywają się już w październiku.
Każdego roku policjanci proszą o czujność osoby, które wybierają się na miejsce spoczynku swoich bliskich. Niestety w tym czasie na cmentarzach można spodziewać się zwiększonej aktywności złodziei, którzy tylko czekają na dogodną okazję do kradzieży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkich Świętych i Zaduszki - jaka jest różnica? Ksiądz tłumaczy
O czym pamiętać na cmentarzu?
O nasze bezpieczeństwo na cmentarzach dbają funkcjonariusze policji, którzy już przed samymi Wszystkimi Świętymi znacznie częściej patrolują okolice. Mundurowi nie są jednak w stanie zapobiec wszystkim przykrym sytuacjom. Dolnośląska policja już rok temu opublikowała listę zasad, których warto przestrzegać podczas sprzątania nagrobków bliskich.
Przedstawiciele policji apelują, by nie zabierać na cmentarz wartościowych rzeczy. W końcu zajęci porządkowaniem możemy nie zauważyć, gdy złodziej wyciągnie coś z naszego płaszcza lub torebki. Poza tym nie nośmy przy sobie zbyt dużo pieniędzy.
Pamiętajmy także, by podczas sprzątania grobów nie zarzucać na plecy torebki, która często przeszkadza nam w porządkach. Lepiej też nie stawiać jej obok nagrobka, ponieważ chwila nieuwagi może nas słono kosztować. Rzeczy osobiste warto mieć zawsze przy sobie oraz w zasięgu wzroku.
Ta sama zasada dotyczy jazdy zatłoczonym autobusem. Pilnujmy torebki lub plecaka i nie trzymajmy w łatwo dostępnych kieszeniach swojego portfela.
Osoby starsze często noszą z kartami do bankomatów karteczki z kodem PIN. Niestety to tylko ułatwi zadanie złodziejom. Warto zatem przestrzec bliskich, by nie zabierali ze sobą na cmentarz (i ne tylko) tego typu rzeczy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl