Widzisz złodzieja na cmentarzu? Oto co należy zrobić

Co robić, gdy na cmentarzu zobaczymy złodzieja?
Co robić, gdy na cmentarzu zobaczymy złodzieja?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Horosiewicz

20.10.2023 15:51, aktual.: 20.10.2023 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na cmentarzu staramy się zachować spokój i szacunek, aby w ciszy wspominać zmarłych. W nadchodzący Dzień Wszystkich Świętych mnóstwo osób wybierze się z wiązankami i zniczami na groby bliskich. Niestety święto przyciąga złodziei. Co zrobić, gdy takiego zobaczymy?

W niektórych regionach Polski, zwłaszcza w większych miastach, kradzieże na cmentarzach stały się poważnym problemem. Z grobów znikają kwiaty, znicze, wiązanki oraz pozostawione dla bliskich przedmioty np. dziecięce misie.

Co może skłonić kogoś do tak niegodziwego i nieetycznego działania na miejscu pochówku? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne - warto wiedzieć, jak zareagować w przypadku, gdy staniemy twarzą w twarz z cmentarnym złodziejem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kradzieże na cmentarzu zdarzają się najczęściej w listopadzie

To nie tylko akt wandalizmu, ale również naruszenie prywatności i emocjonalne cierpienie rodzin i przyjaciół zmarłych. Dlatego tak ważne jest, aby społeczność reagowała na ten problem i pomagała w jego zwalczaniu. Zdarza się, że znikają nie tylko pokaźne wieńce, ale także proste znicze czy wkłady. Problem z roku na rok się nasila, zwłaszcza w okolicach Święta Zmarłych.

- Teraz zbliża się 1 listopada, czyli będzie ten ruch na cmentarzach większy. Wtedy też pojawiają się złodzieje sezonowi, czyli związani zarówno z kradzieżami na cmentarzach, jak i w środkach komunikacji masowej - mówił w Radiu Wrocław Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej.

Przyznał również, że niewiele osób zgłasza zniknięcie zniczy czy kwiatów z nagrobków. Zdarza się jednak, że rabusie zabierają ze sobą bardziej wartościowe mosiężne ozdoby lub marmurowe figury. Z problemem kradzieży na cmentarzach próbują poradzić sobie funkcjonariusze, lecz takiego złodzieja nie jest łatwo ująć. Okazuje się jednak, że zwykli obywatele również mogą odegrać kluczową rolę w jego złapaniu.

Co zrobić, gdy na cmentarzu zobaczymy złodzieja?

Przede wszystkim, jeśli na cmentarzu zobaczymy złodzieja, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 986. Ten drugi w większości miast jest numerem kontaktowym do straży miejskiej. Ważne, aby działać szybko. Niezwłocznie należy powiadomić odpowiednie służby, aby te mogły zebrać dane od świadków oraz rozpocząć dochodzenie w sprawie kradzieży. Dobrze zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd i ubranie rabusia, czy też numer rejestracyjny samochodu.

- Zawsze trzeba takiego złodzieja ująć. Może być to ujęcie obywatelskie i zgłosić policji. Oczywiście wtedy wycenić szkodę, czyli wartość kradzieży. Do 800 zł będzie to wykroczenie - przypomina Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej.

Najlepiej jest złapać złodzieja na gorącym uczynku, a to nie jest proste. Dobrze jednak pamiętać, że złapany rabuś, w związku z wykroczeniem może otrzymać karę w postaci grzywny. Za kradzież kwalifikującą się jako przestępstwo - bardziej dotkliwy wyrok.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także