Trwa ładowanie...
d3bwroe

Właściwości sulbutiaminy. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Sulbutiamina jest związkiem, który powstaje na drodze syntezy pochodnej witaminy B1. Sulbutiamina wykazuje właściwości nootropowe, czyli takie, które skutkują poprawą pamięci i koncentracji uwagi. Związek ten również korzystnie wpływa na zwiększenie energii i motywacji. Jak działa sulbutiamina i jak ją stosować? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania sulbutiaminy?
Share
Sulbutiamina jest syntetyczną pochodną witaminy B1. Zwiększa energię oraz motywację do ćwiczeń
Sulbutiamina jest syntetyczną pochodną witaminy B1. Zwiększa energię oraz motywację do ćwiczeńŹródło: Shutterstock.com
d3bwroe

Co to jest sulbutiamina?

Sulbutiamina to syntetyczna pochodna witaminy B1, która została odkryta przez naukowców z Japonii. Opracowano ją jako remedium na chorobę beri-beri, której główną przyczyną są niedobory witaminy B1, czyli tiaminy.

Organizm ludzki jest w stanie produkować tiaminę tylko w ograniczonych ilościach. W związku z tym, należy ten związek dostarczać organizmowi łącznie ze spożywanymi posiłkami. Japończycy, u których podstawę diety stanowi ryż, spożywają stosunkowo za mało tiaminy.

d3bwroe

Sulbutiamina natomiast ze względu na swoją lipofilową budowę przenika błony biologiczne, co znaczy, że wyróżnia ją większa przyswajalność. Sulbutiamina z łatwością przedostaje się do krwi, a także przekracza barierę krew-mózg.

Sulbutiamina zbudowana jest z dwóch cząsteczek tiaminy, które są ze sobą połączone mostkiem disulfidowym. Naukowo udowodniono, że sulbutiamina wykazuje właściwości nootropowe, a także korzystnie wpływa na zdrowie ludzkiego organizmu.

Jak działa sulbutiamina?

Z racji, iż sulbutiamina wykazuje właściwości nootropowe, to poprawia pamięć, zdolność koncentracji uwagi oraz uczenia się. Sulbutiamina jest także związkiem docenianym przez sportowców, ponieważ korzystnie wpływa na zwiększenie poziomu energii i motywacji oraz zmniejsza czas potrzebny na regenerację organizmu, a dodatkowo podnosi wydolność tlenową.

d3bwroe

Sulbutiamina stosowana jest także w leczeniu stanów lękowych czy depresyjnych oraz ogranicza poczucie nieśmiałości i wycofania. Okazuje się więc, że sulbutiamina z powodzeniem może być stosowana zarówno przez osoby z zaburzeniami o podłożu psychicznym, jak i przez sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki treningowe.

Sulbutiamina - dawkowanie

Dobowa dawka sulbutiaminy powinna wynosić ok. 400-1200 mg. Ilość tę zaleca się rozłożyć na 3 porcje, które przyjmuje się w ciągu dnia wraz z posiłkami bogatymi w tłuszcz. Najlepsze efekty suplementacji sulbutiaminy osiąga się przy cyklicznym jej stosowaniu. Zaleca się, by sulbutiaminę stosować przez tydzień, a następnie zrobić sobie tydzień przerwy. I tak naprzemiennie. Zazwyczaj suplementacja sulbutiaminy jest bezpieczna dla naszego zdrowia, a organizm z łatwością przyswaja dodatkowe dawki.

Sulbutiamina - przeciwwskazania i skutki uboczne

Sulbutiamina jest związkiem bezpiecznym dla człowieka, jednak jej nieprawidłowa suplementacja może doprowadzić do skutków ubocznych. W nielicznych przypadkach zdarza się, że przyjmowanie sulbutiaminy łączy się z nudnościami, bólami głowy czy też z bezsennością.

Sulbutiaminy nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, gdyż dotąd nie przeprowadzono stosownych badań, które wykluczałyby ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ostrożność w stosowaniu sulbutiaminy powinny także zachować osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami dwubiegunowymi.

d3bwroe

Podziel się opinią

Share
d3bwroe
d3bwroe