Właściwości sulbutiaminy. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Sulbutiamina jest związkiem, który powstaje na drodze syntezy pochodnej witaminy B1. Sulbutiamina wykazuje właściwości nootropowe, czyli takie, które skutkują poprawą pamięci i koncentracji uwagi. Związek ten również korzystnie wpływa na zwiększenie energii i motywacji. Jak działa sulbutiamina i jak ją stosować? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania sulbutiaminy?
05.12.2018 11:36
Co to jest sulbutiamina?
Sulbutiamina to syntetyczna pochodna witaminy B1, która została odkryta przez naukowców z Japonii. Opracowano ją jako remedium na chorobę beri-beri, której główną przyczyną są niedobory witaminy B1, czyli tiaminy.
Organizm ludzki jest w stanie produkować tiaminę tylko w ograniczonych ilościach. W związku z tym, należy ten związek dostarczać organizmowi łącznie ze spożywanymi posiłkami. Japończycy, u których podstawę diety stanowi ryż, spożywają stosunkowo za mało tiaminy.
Sulbutiamina natomiast ze względu na swoją lipofilową budowę przenika błony biologiczne, co znaczy, że wyróżnia ją większa przyswajalność. Sulbutiamina z łatwością przedostaje się do krwi, a także przekracza barierę krew-mózg.
Sulbutiamina zbudowana jest z dwóch cząsteczek tiaminy, które są ze sobą połączone mostkiem disulfidowym. Naukowo udowodniono, że sulbutiamina wykazuje właściwości nootropowe, a także korzystnie wpływa na zdrowie ludzkiego organizmu.
Jak działa sulbutiamina?
Z racji, iż sulbutiamina wykazuje właściwości nootropowe, to poprawia pamięć, zdolność koncentracji uwagi oraz uczenia się. Sulbutiamina jest także związkiem docenianym przez sportowców, ponieważ korzystnie wpływa na zwiększenie poziomu energii i motywacji oraz zmniejsza czas potrzebny na regenerację organizmu, a dodatkowo podnosi wydolność tlenową.
Sulbutiamina stosowana jest także w leczeniu stanów lękowych czy depresyjnych oraz ogranicza poczucie nieśmiałości i wycofania. Okazuje się więc, że sulbutiamina z powodzeniem może być stosowana zarówno przez osoby z zaburzeniami o podłożu psychicznym, jak i przez sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki treningowe.
Sulbutiamina - dawkowanie
Dobowa dawka sulbutiaminy powinna wynosić ok. 400-1200 mg. Ilość tę zaleca się rozłożyć na 3 porcje, które przyjmuje się w ciągu dnia wraz z posiłkami bogatymi w tłuszcz. Najlepsze efekty suplementacji sulbutiaminy osiąga się przy cyklicznym jej stosowaniu. Zaleca się, by sulbutiaminę stosować przez tydzień, a następnie zrobić sobie tydzień przerwy. I tak naprzemiennie. Zazwyczaj suplementacja sulbutiaminy jest bezpieczna dla naszego zdrowia, a organizm z łatwością przyswaja dodatkowe dawki.
Sulbutiamina - przeciwwskazania i skutki uboczne
Sulbutiamina jest związkiem bezpiecznym dla człowieka, jednak jej nieprawidłowa suplementacja może doprowadzić do skutków ubocznych. W nielicznych przypadkach zdarza się, że przyjmowanie sulbutiaminy łączy się z nudnościami, bólami głowy czy też z bezsennością.
Sulbutiaminy nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, gdyż dotąd nie przeprowadzono stosownych badań, które wykluczałyby ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ostrożność w stosowaniu sulbutiaminy powinny także zachować osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami dwubiegunowymi.