Włożyła lateksowy kombinezon na komunię syna. Ksiądz zareagował

Włożyła lateksowy kombinezon na komunię syna. Ksiądz zareagował

Stylizacje na Pierwszą Komunię czasem wywołują kontrowersje
Stylizacje na Pierwszą Komunię czasem wywołują kontrowersje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Dominika Frydrych
17.05.2023 16:25, aktualizacja: 18.05.2023 08:26

Temat mody komunijnej rozpala internautki. W różnych grupach w sieci użytkowniczki często dyskutują na temat tego, co wypada założyć z okazji uroczystości, która wymaga wizyty w kościele. Podobnie jest też w przypadku strojów ślubnych. Okazuje się, że problematyczne może być niemal wszystko.

Dużo emocji wywołuje chociażby długość kreacji gościń. Weronika wspomina, że podczas Pierwszej Komunii swojego syna miała na sobie elegancką sukienkę mini w beżowym kolorze. - Sięgała do połowy uda, nie była obcisła, miała niewielki dekolt w kształcie łódki. Do tego obcasy. W ogóle nie pomyślałabym, że to niewłaściwe czy wyzywające. Niestety, moja teściowa miała inne zdanie - mówi kobieta. - Kilka razy komentowała mój strój niby żartem, powtarzała teksty w rodzaju: "za moich czasów świecenie nogami w kościele było nie do pomyślenia".

Kontrowersyjne mogą być też odsłonięte plecy czy ramiona, ale także kolor stylizacji. Krytykowane bywają zbyt ciemne, ale i jaskrawe, wyraziste barwy. Doświadczyła tego Karolina Dudzik, która na Pierwszą Komunię swojego chrześniaka ubrała się na zielono. - Elegancki komplecik, do tego czarne buty i czarna marynarka – opisuje w rozmowie z WP Kobieta.

- Spojrzenia przed kościołem tych wszystkich mam, babć, ciotek bardzo wymownie komunikowały, że "nie wypada" - dodaje. Nie usłyszałam żadnych komentarzy wprost, ale czułam, że goście obgadują mnie między sobą. Chyba żywe kolory przez dużą liczbę osób dalej są uznawane za ekstrawaganckie i niepasujące do komunijnego stroju - mówi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ona sama czuła się jednak dobrze, kobieco i elegancko. - Najważniejsze dla mnie, że nie było to wulgarne ubranie – zaznacza. - Dużo kobiet zmaga się z brakiem akceptacji samej siebie, swojego ciała i brakiem pewności siebie. A jeżeli w czymś się dobrze czujemy, dlaczego mamy tego nie założyć? Krzywdy nikomu się tym nie sprawi. A ludzie zawsze gadali i będą gadać - podsumowuje.

Podobna sytuacja spotkała pewną internautkę, która założyła na Pierwszą Komunię czerwoną sukienkę do kolan. "Moja - była już - teściowa powiedziała, że to kolor dla ku**w" – wspomina. Teściowa parę dni później sama miała na sobie czerwoną bluzkę. "Przypomniałam jej, dla kogo jest ten kolor" - dodała ze śmiechem kobieta.

Moda ślubna pod ostrzałem krytyków

Nie tylko stylizacje na Pierwsze Komunie wywołują dyskusje. Również przy okazji ślubu można nasłuchać się nieprzyjemnych komentarzy – nie omija to nawet panien młodych. Użytkowniczka jednej z facebookowych grup dla kobiet wspomina, jak teściowa "zwróciła jej uwagę", że ma odkryte ramiona w swojej sukni ślubnej. - Byłam już gotowa do wyjścia do kościoła - podkreśla.

Podobna sytuacja spotkała Dorotę, która zdecydowała się iść do ślubu w butach na płaskim obcasie. Nie wszystkim się to spodobało. - Jestem wyższa od męża i po prostu czułam się lepiej na płaskiej podeszwie. Ostro skrytykowała to ciotka mojego męża. Mówiła: "Jak to można mieć płaskie buty na własne wesele?!" To było 10 lat temu, byłam wtedy młoda i mało asertywna, prawie się popłakałam - relacjonuje.

Na szczęście na niefortunny komentarz szybko zareagowała babcia panny młodej. - Odpowiedziała jej: "A pani jakie miała na swoim weselu? No tak, pani to stara panna!". Nie powiem, z kogo goście mieli ubaw – kwituje Dorota.

Lateksowy kombinezon na komunię syna - czy to wypada?

Wśród gościń kościelnych ceremonii, takich jak ślub czy Pierwsza Komunia, pojawiają się jednak głosy, że niektóre stylizacje faktycznie nie są odpowiednie. Agnieszka ma troje dzieci i wszystkie były u komunii. Na przestrzeni lat napatrzyła się na różne ubiory i, jak ocenia, niektóre nie nadawały się na taką okazję. - Często panie zakładają naprawdę króciutkie spódniczki. Wydaje mi się, że nie jest to stosowne ubranie do miejsca i sytuacji. Ale oczywiście to ich sprawa, nigdy nie skrytykuję nikogo wprost – mówi w rozmowie z WP Kobieta.

Jedna ze stylizacji szczególnie ją zaskoczyła. - Pamiętam, jak kiedyś mama jednego z komunijnych dzieci była ubrana w krwistoczerwony, lateksowy kombinezon. Mina księdza, kiedy ją zobaczył? Bezcenna – wspomina.

Agnieszka niedługo ma przed sobą kolejną Pierwszą Komunię. Jak się ubiera? - Zakładam bluzkę na szerokich ramiączkach z długim koronkowym trenem, takim do kostek w stylu boho. Do tego białe dzwony i buty na obcasie. Ponieważ w naszym kościele jest dość zimno, mam chustę do okrycia ramion, również boho - opowiada.

Katarzyna Kobiela, stylistka, trenerka dress code'u oraz etykiety, w rozmowie z WP Kobieta doradziła, że kreacja na komunię nie powinna przesadnie rzucać się w oczy. Lepiej więc zrezygnować z cekinów, krzykliwych napisów czy geometrycznych, bawiących się złudzeniem optycznym wzorów, a zamiast tego postawić na przykład na eleganckie i subtelne kwiatowe wzory.

Zdaniem ekspertki, rzeczywiście warto przemyśleć kwestię długości stroju. Nietrafione będą zbyt głębokie dekolty, odsłonięte plecy czy za krótkie spódnice i sukienki.

- Wszelkie uroczystości odbywające się w kościele wymagają specjalnego dress code’u oraz odpowiedniej, eleganckiej oprawy. Przede wszystkim pamiętajmy, że strojem wyrażamy szacunek dla osób, z którymi przebywamy. Dlatego ubierajmy się tak, żeby nie wprawić nikogo w zakłopotanie - powiedziała stylistka.

Dominika Frydrych, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl