Wojciechowska przeprosiła córkę. Padły ważne słowa

Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska
Źródło zdjęć: © AKPA

20.06.2023 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Martyna Wojciechowska uczestniczyła w festiwalu See Bloggers. Podczas łódzkiego wydarzenia dziennikarka zwróciła uwagę na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ze sceny przeprosiła też swoją córkę.

Martyna Wojciechowska to dziennikarka, pisarka i założycielka fundacji Unaweza. Od wielu lat podróżuje po świecie, aby dotrzeć do najodleglejszych zakątków i poznać historie niezwykłych kobiet. Dodatkowo prowadzi organizację, która pomaga im poprzez wyrównywanie ich szans ekonomicznych, społecznych i prawnych.

Wraz z fundacją Wojciechowska stworzyła akcję "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Ogólnopolski projekt badawczy i kampania edukacyjna zainicjowana przez dziennikarkę dotyczy zdrowia psychicznego młodych ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Martyna Wojciechowska przyznała się do błędu

Podczas łódzkiego festiwalu Wojciechowska odebrała nagrodę za działalność społeczną w kategorii Influencer Odpowiedzialny Społecznie. Oprócz tego dziennikarka wraz z psycholożką Asią Fils poprowadziła prelekcję. W trakcie wystąpienia Martyna Wojciechowska zwróciła się do córki Marysi i publicznie ją przeprosiła.

- Wiele było takich słów, które wypowiadałam do córki, nie mając świadomości, co robię i też, co jej to robi. Nie miałam, świadomości, że kiedy moja córka się przewraca, a ja mówię "hej, nic nie boli i w ogóle to nie jest żaden problem", to ja unieważniam jej problem, unieważniam jej doświadczenie i uczę jej tego, że ból trzeba zlekceważyć, nikomu o tym nie mówić i po prostu iść dalej. Mówienie dziecku "ja w twoim wieku, ja na twoim miejscu" — to jest żadna rada, ponieważ moje doświadczenia z okresu, kiedy ja byłam nastolatką, mają się nijak do tego, jak to jest dzisiaj być nastolatką. Ja dorastałam w latach 80-90. latach, to naprawdę były inne czasy - dodała po prelekcji w wywiadzie dla "Plejady".

Wojciechowska przekazała rodzicom, że w dzisiejszych czasach wiele osób nie ma pojęcia, jak to jest być młodym człowiekiem. Zaapelowała także, aby zmienić nastawienie do dzieci i poprosiła, aby więcej słuchać i pytać je o zdanie. 

- (...) jak ty uważasz, że mogłabym ci pomóc, co ja mogę dla ciebie zrobić, czym chcesz się ze mną podzielić, a nie dawać gotowe rady i recepty do życia. To jest coś, co absolutnie zmieniłam w mojej komunikacji - wyjaśniła podróżniczka.

W rozmowie z Pudelkiem Wojciechowska powiedziała, że chęć wzięcia udziału w programie profilaktycznym "Młode głowy" zadeklarowało 1600 szkół. Dziennikarka liczy na to, że wkrótce zgłosi się więcej placówek edukacyjnych. Dodała także, że program można również stosować we własnym otoczeniu.

- Ja jestem po prostu mamą, która dostrzegła problem. Jestem tą mamą, która próbowała umówić dziecko do psychologa i psychiatry dziecięcego. Odbiłam się od tego systemu i zobaczyłam, jak on nie działa - tłumaczyła Wojciechowska w rozmowie z Pudelkiem.

Martyna Wojciechowska o córce

Dziennikarka w mediach społecznościowych nie ukrywa wizerunku Marysi i często dzieli się wspólnymi zdjęciami z córką. Nastolatka ma już 15 lat i również chce pomagać innym i zwiedzać świat. Martyna Wojciechowska w rozmowie powiedziała o dużej świadomości swoich błędów rodzicielskich, które popełniła, wychowując córkę.

- Ja zawsze kochałam moją córkę i ją akceptowałam, ale te moje pseudo mądrości życiowe wcale nie były mądre. Maryśka, bardzo cię przepraszam. Zawsze można dowiedzieć się więcej, jak być obecnym, bardziej uważnym wyrozumiałym rodzicem i to zmieniłam w moim życiu - wyznała "Plejadzie".

Wojciechowska dodała, że najważniejsze, aby bezwarunkowo akceptować i kochać swoje dzieci.

- Takich rzeczy jest dużo, mogłabym całą listę wymienić niemądrych słów, które rzuciłam w powietrze i wierzyłam, że robię dobrze i że w ten sposób okazuję mojej córce wsparcie, a dzisiaj wiem, że dzieci trzeba po prostu kochać, akceptować bezwarunkowo - oceniła.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także