Trwa ładowanie...
ddovj9j

Wolontariat jest korzystny dla zdrowia

Wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i dłużej żyją - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców i opublikowanej w czasopiśmie "BMC Public Health".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wolontariat jest korzystny dla zdrowia
(123RF)
ddovj9j

Wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i dłużej żyją - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców i opublikowanej w czasopiśmie "BMC Public Health". Badacze z University of Exeter Medical School (W. Brytania) dokonali przeglądu wyników dotychczasowych badań nad ludźmi udzielającymi się w wolontariacie. Co stwierdzili?

Wolontariusze rzadziej cierpią na depresję, odczuwają większą satysfakcję z życia i wyższy poziom dobrostanu psychicznego. Ponadto dobroczyńcy zazwyczaj żyją dłużej niż pozostali, mniej aktywni społecznie obywatele.

Mechanizm stojący za pozytywnymi efektami wolontariatu nie jest do końca znany. Niektórzy uważają, że korzyści związane ze zdrowiem fizycznym wynikają z faktu, że wolontariusze spędzają więcej czasu poza domem. Jednak w rzeczywistości sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana, gdyż rezultaty badań sugerują, iż wpływ wolontariatu na lepszą jakość życia zanika, jeśli wolontariusze nie czują, że dostają coś w zamian za swoje zaangażowanie, a swoje działania zaczynają postrzegać w kategoriach ciężaru, a nie dobrowolnej, altruistycznej aktywności.

ddovj9j

Statystyki pokazują, że obecnie dorośli wolontariusze stanowią 22,5 proc. populacji Europy, 27 proc. ludności Stanów Zjednoczonych i 36 proc. obywateli Australii. Rządy wielu krajów od kilku lat promują programy oparte na wolontariacie, nawołując do wspierania działalności na rzecz społeczeństwa.

Dzięki wynikom niniejszych badań wiadomo, że wolontariat może przyczynić się nie tylko do poprawy sytuacji innych ludzi, ale również do osobistego szczęścia i polepszenia stanu zdrowia.

(PAP/ma)

POLECAMY:

ddovj9j

* Postaw na minimalizm. Życie stanie się prostsze*

* Pieczenie ciastek pomaga na depresję*

* Długi niebezpieczne dla zdrowia*

10 prostych sposobów radzenia sobie ze stresem

ddovj9j

Podziel się opinią

Share

ddovj9j

ddovj9j
ddovj9j