Uprawiają wakacyjny seks. Ginekolog załamuje ręce
29.07.2024 21:06, aktual.: 29.07.2024 21:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na wakacjach często pozwalamy sobie na nieco więcej luzu i spontaniczności, również w przypadku kontaktów seksualnych. Niestety okazuje się, że wraz z rozpoczęciem sezonu urlopowego wzrasta także liczba osób borykającymi z infekcjami intymnymi.
Wiele osób marzy o wakacyjnym romansie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z jego konsekwencji. Ginekolog dr Maciej Jędrzejko, w rozmowie z "Faktem" zdradził, czym może dla nas skończyć się lekkomyślne zachowanie na urlopie.
Odpowiednia higiena to podstawa
Wakacje nie bez powodu kojarzą się z szaleństwami nad wodą oraz wysokimi temperaturami. To połączenie to z kolei prawdziwy raj dla bakterii oraz grzybów. Niewiele osób wie, że niewłaściwa pielęgnacja okolic intymnych podczas urlopu może mieć bardzo negatywne skutki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W okresie wakacyjnym, obfitującym w upalne dni, pocimy się znacznie bardziej i często kąpiemy się, nie zwracając uwagi na dokładne osuszenie miejsc intymnych. Często też przez długi czas nosimy wilgotne stroje kąpielowe. Nie dziwi więc fakt, że w tym okresie obserwuje się wzrost typowych infekcji intymnych, takich jak grzybica (kandydoza pochwy) i zakażenia bakteryjne" – zdradził dr Maciej Jędrzejko.
Właśnie dlatego to bardzo ważne, aby nie tylko regularnie zmieniać bieliznę i dbać o higienę miejsc intymnych, ale również dokładnie osuszać je po wyjściu z wody, np. z basenu lub morza. Nie mniej istotny jest także materiał, z którego wykonane są nasze stroje kąpielowe i bielizna. Najlepiej, by były one z naturalnych i przepuszczających powietrze tkanin.
Wakacyjny seks tylko dla odważnych
Dr Maciej Jędrzejko nie ukrywa, że wakacyjna, przelotna znajomość zwieńczona seksem może mieć dla nas bardzo poważne skutki.
"Zwiększona aktywność seksualna automatycznie podwyższa ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV, HPV, kiła, rzeżączka, bakteriozy atypowe, a także opryszczka narządów płciowych oraz rzęsistek pochwowy (...) Specjaliści chorób zakaźnych alarmują, że od kilku lat obserwuje się niepokojący wzrost zakażeń wirusem HIV (AIDS) o około 100 proc. rok do roku" - znaczył ginekolog.
Jego zdaniem, podczas kontaktów seksualnych z nowo poznanym partnerem należy m.in. zawsze korzystać z zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Oprócz tego warto również wykonać wspólnie badania na choroby weneryczne.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl