Blisko ludziWybory 2020. Zakończyła się I tura wyborów prezydenckich. Agata Kornhauser-Duda czy Małgorzata Trzaskowska - która zostanie pierwszą damą?

Wybory 2020. Zakończyła się I tura wyborów prezydenckich. Agata Kornhauser-Duda czy Małgorzata Trzaskowska - która zostanie pierwszą damą?

Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą oraz Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą Trzaskowską
Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą oraz Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą Trzaskowską
Źródło zdjęć: © East News
Dominika Czerniszewska
28.06.2020 21:41

Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda zdobył 41,8 proc. głosów, natomiast Rafał Trzaskowski według sondażowych wyników exit poll - 30,4 proc. Walka o pozycję pierwszej damy wciąż trwa.

O fotel prezydencki ubiegało się 11 kandydatów. Według wstępnych wyników sondażowych exit poll dla tvn24.pl I turę wygrał Andrzej Duda. Urzędujący prezydent uzyskał 41,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski zdobył 30,4 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Hołowni, który uzyskał 13,3 proc. głosów.

W II turze o stanowisko pierwszej damy będzie ubiegała się m.in. Agata Kornhauser-Duda i Małgorzata Trzaskowska. Podczas wystąpienia ze sztabu wyborczego Andrzej Duda pogratulował swoim rywalom i wszystkim wyborcom. Zabrakło ciepłych słów dla żony, która przez pięć lat razem z mężem reprezentowała Polskę. Natomiast Rafał Trzaskowski zaczął od słów: "Dzięki, Gośka". To ważny gest, bo to właśnie żony u boków kandydatów odgrywają znaczącą rolę w wyborczej walce. Nie mogło ich także zabraknąć podczas wieczoru wyborczego.

Małgorzata Trzaskowska

Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy przemawiał właśnie ze stolicy. Obok niego znajdowała się tego wieczoru zarówno żona, jak i Małgorzata Kidawa-Błońska, której to również podziękował na początku przemówienia. Małgorzata Trzaskowska z dumą prezentowała się w czerwonej, eleganckiej klasycznej sukience. Przez całą kampanię wspierała swojego męża, więc nic dziwnego, że swoje przemówienie polityk zaczął od doceniania małżonki.

Obraz
© East News

Agata Kornhauser-Duda

Natomiast Andrzej Duda na swój wieczór wyborczy wybrał Łowicz. Obecna pierwsza dama wybrała kostium – beżową marynarkę i białe rozkloszowane spodnie. Niestety, ale Andrzej Duda zapomniał w swoim bardzo długim przemówieniu podziękować Agacie Kornhauser-Dudzie, która od 5 lat sprawuje pieczę pierwszej damy. Choć początkowo pokazali się razem, na scenę urzędujący prezydent wyszedł sam.

Obraz
© East News

Najlepsza pierwsza dama

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla o2.pl wynika, że zdaniem Polaków najlepszą pierwszą damą była Jolanta Kwaśniewska. Z wynikiem 48,1 proc. w tyle pozostawiła inne pierwsze damy. Zdobyła jednak zaledwie 20,6 proc. głosów. Dalej uplasowały się: Maria Kaczyńska z wynikiem 16,6 proc., Anna Komorowska (1,6 proc.) oraz Danuta Wałęsa (0,6 proc.).

Czy po tych wyborach Polki i Polacy zmienią swoją faworytkę?

II tura wyborów

Do drugiej tury wyborów dochodzi, jeżeli w pierwszej żaden z kandydatów nie zdobył większości głosów. Druga tura wyborów odbywa się zawsze 14 dni po pierwszej turze