Wychodzą w nocy. Zostawiają po sobie ślady

Wychodzą w nocy. Zostawiają po sobie ślady

Jak sprawdzić, czy mamy w domy pluskwy?
Jak sprawdzić, czy mamy w domy pluskwy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mr.Smith Chetanachan
11.08.2023 17:25, aktualizacja: 11.08.2023 20:04

Chowają się w szczelinach i rogach mebli oraz podłóg, w tapicerce czy nawet za tapetami. Lubują się również w miękkich materiałach. Mogą ukrywać się nawet miesiącami. Po czym rozpoznać, że mamy w domu nieproszonych gości?

Żerujące nocą, ukrywające się za dnia. Pluskwy domowe są problematycznymi współlokatorami, których obecność jest nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna.

Niechciani lokatorzy

Nie mają skrzydeł i są bardzo niewielkie – osiągają od 1 mm do 7 mm. Mają czerwono-brązowy kolor. Preferują ciemność. Ich jajka wyglądają jak nasiona maku.

Ich aktywność jest najwyższa w nocy, w godzinach od 1:00 do 5:00 rano. To właśnie wtedy wyskakują z ukrycia, by się pożywić. Żywią się wyłącznie krwią ludzką i zwierzęcą. Mogą jednak przetrwać kilka miesięcy bez pożywienia.

Przyciąga je ciepło ciała, wydychany dwutlenek węgla oraz substancje wydzielane przez skórę. Po nasyconym posiłku wracają do swoich kryjówek, które mogą znajdować się w szczelinach łóżka, mebli czy tapetach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niepokojące sygnały

Nawet jeśli nie widzisz ich w ciągu dnia, nie oznacza, że twój dom jest wolny od pluskiew. Oto kilka znaków, na które warto zwrócić uwagę:

Ślady ukąszeń. Małe, zaczerwienione ukąszenia na skórze mogą być wynikiem nocnych wizyt pluskiew. Zazwyczaj pojawiają się one w okolicach ramion, nóg i szyi.

Ślady kału. Pluskwy pozostawiają po sobie małe, ciemne plamy kału na pościeli lub innych powierzchniach. Wyglądają one podobnie do ziaren pieprzu.

Ślady jaj i skórek. Skorupki po jajach oraz zrzucana skóra przez rozwijające się pasożyty to kolejny dowód na ich obecność.

Pozbądź się pluskiew

Ugryzienie przez pluskwę jest nie tylko uciążliwe, ale także potencjalnie niebezpieczne. Owady te mogą przenosić różne choroby.

Jeśli podejrzewasz obecność pluskiew w swoim domu, ważne jest, aby działać szybko. Zidentyfikuj miejsca, w których mogą się ukrywać. Wypierz pościel, ubrania i inne tekstylia w wysokiej temperaturze.

W przypadku poważnego zakażenia konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej dezynsekcji.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta