Teraz wychodzą z ziemi. Poniszczą wszystkie rośliny

Poskrzypka liliowa jest wyjątkowo charakterystycznym szkodnikiem
Poskrzypka liliowa jest wyjątkowo charakterystycznym szkodnikiem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ian Redding

22.04.2024 21:12, aktual.: 22.04.2024 21:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosną nie tylko przyroda budzi się do życia. Na zewnątrz pojawia się też coraz więcej owadów i ogrodowych szkodników. Jednym z nich jest poskrzypka liliowa. Gdy ją zobaczysz, lepiej zacznij działać od razu.

Gdy temperatury na zewnątrz robią się coraz wyższe, ze ściółki na zewnątrz wychodzą poskrzypki liliowe. To wyjątkowo charakterystyczne chrząszcze z rodziny stonkowatych - dosłownie kuzynostwo słynnej stonki ziemniaczanej. Wzrok przyciąga przede wszystkim ich krwistoczerwony pancerz.

Niestety, choć wygląda pięknie, jest wyjątkowym szkodnikiem, dlatego gdy tylko zobaczysz go w swoim ogrodzie lub na działce, natychmiast musisz rozpocząć z nim walkę. W przeciwnym razie twoje kwiaty szybko zostaną pożarte i zwiędną, a jeśli w porę nie zareagujesz, niektóre z nich za rok w ogóle nie wyrosną.

Jak rozpoznać poskrzypkę liliową?

Dorosłe osobniki poskrzypki liliowej, które zimowały w ściółce, zaczynają być aktywne właśnie w kwietniu. Łatwo je zauważyć przede wszystkim przez czerwony pancerzyk oraz powygryzane, okrągłe otwory w liściach. Dodatkową cechą charakterystyczną tych chrząszczy jest skrzypiąco-piszczący dźwięk, który bierze się z pocierania odwłokiem o pokrywy. Robią tak wtedy, gdy wyczuwają zagrożenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto też wiedzieć, że od kwietnia do lata, samice poskrzypki składają jaja. Można wtedy zaobserwować czerwone linie na spodzie liści lub widoczne na listkach czarne, pokryte śluzem larwy. Niestety już wtedy zaczynają podjadać listki, co można rozpoznać po pojawiających się na nich otworach lub białych i brązowych plamach.

Jak się pozbyć poskrzypki liliowej?

Poskrzypki liliowe żywią się przede wszystkim liśćmi i pąkami różnych gatunków lilii, ale nie pogardzą też szachownicami i konwaliami. Niestety w ich menu mogą znaleźć się także cebule, szparagi i szczypior.

Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki można usuwać z roślin ręcznie. Niestety w przypadku dojrzałych chrząszczy to zadanie nie tylko czasochłonne, ale i mało efektywne ze względu na wspomniany już charakterystyczny dźwięk, którym poskrzypki wzajemnie się ostrzegają.

Do zwalczania poskrzypki można zastosować opryski z preparatów dostępnych w sklepach. Z pomocą mogą przyjść też domowe mieszanki wody z szarym mydłem, octem, sodą lub tytoniem. Warto jednak mieć świadomość, że śliska osłonka na larwach zapewnia im skuteczną ochronę, dlatego oprócz oprysków warto kontynuować mechaniczne usuwanie tych szkodników.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta