LudzieNajgorszy szkodnik w ogrodzie. Kilka kropel wykurzy go w mig

Najgorszy szkodnik w ogrodzie. Kilka kropel wykurzy go w mig

Ogrodnicy dobrze wiedzą, jak trudne bywa zwalczanie szkodników stołujących się na naszej działce. Jednym z nich jest turkuć podjadek, wszystkożerny owad, którego działalność może spędzać sen z powiek. Aby się go pozbyć, wystarczy jednak pewien napar.

Jeśli rośliny marnieją, być może w ogrodzie grasuje turkuć podjadek
Jeśli rośliny marnieją, być może w ogrodzie grasuje turkuć podjadek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów żyjących w Polsce. Dorosłe osobniki są ciemnobrązowe lub brunatnorudawe i osiągają nawet ponad 6 cm długości. Cechą charakterystyczną tych owadów są przednie odnóża przypominające łopaty zaopatrzone w kolce, dzięki którym sprawnie poruszają się pod ziemią, gdzie żyją i żerują.

Walka z nim nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jedna samica może złożyć nawet 300 jaj, z których już po ok. trzech tygodniach wylęgają się larwy. W walce z nim warto wykorzystać coś, czego ten owad nie znosi i przygotować domowy napar odstraszający nieproszonych gości.

Ogrodowy szkodnik. Czym się żywi turkuć podjadek?

Najlepszym miejscem do życia dla turkucia jest żyzne, wilgotne, próchnicze podłoże, dlatego tak często można go spotkać w przydomowych ogródkach, których właściciele używają kompostu lub naturalnego obornika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Robaki w sałatce w samolocie. Pasażer biznes klasy pokazał nagranie i zaatakował przewoźnika

Żywi się przede wszystkim korzeniami roślin, chętnie podgryza też kłącza i bulwy ziemniaków, buraków czy rzodkiewek, nie pogardzi też pomidorami i sadzonkami truskawek. Oprócz tego zjada też ślimaki, pędraki i dżdżownice.

Jak się pozbyć turkucia z ogrodu?

Do pozbycia się tych owadów z ogrodu najlepiej wykorzystać domowe, naturalne metody, które przy okazji nie zniszczą naszych upraw. Turkuć podjadek nie lubi zapachu mięty, dlatego w walce z nim świetnie sprawdzi się napar z tej rośliny.

Wystarczy włożyć do wrzątku miętę, odczekać ok. 15 minut, aby dobrze się zaparzyła, a po wystygnięciu wlać płyn do wydrążonego przez owada tunelu. Świetnie sprawdzi się też olejek miętowy, już kilka kropli w tunelu sprawi, ze turkuć postanowi się wynieść.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
ogródrobakiowady

Wybrane dla Ciebie