Wylej na wacik i potrzyj doniczkę. Storczyk momentalnie odżyje
Kosztuje około dwóch złotych, a często działa lepiej od najdroższych odżywek do kwiatów. Marniejący w oczach storczyk być może wcale nie wymaga wzmocnienia, ale dezynfekcji. Ten tani środek z apteki wymiecie szkodliwą pleśń, a roślina znowu zakwitnie.
15.11.2022 | aktual.: 15.11.2022 10:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sklepie trudno przejść obok nich obojętnie. Zachwycają kolorowymi kwiatami i imponującymi liśćmi. W domu także cieszą oczy, jednak z czasem przestają wyglądać tak imponująco - pąki opadają, a na zielonych częściach mogą pojawić się brązowe przebarwienia. To naturalna kolej rzeczy, jednak warto wtedy wzmocnić storczyki, aby ponownie zakwitły.
Dezynfekcja storczyka wodą utlenioną
Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej odżywki, najczęściej w formie aplikatora, który umieszcza się w doniczce. Istnieje jednak równie skuteczny, jeszcze tańszy, choć mało znany sposób. Z pomocą przychodzi produkt z apteki, za który zapłacimy około dwóch złotych - woda utleniona o stężeniu 3 proc.
Storczyk gubi kwiaty najczęściej wtedy, gdy zostaje "przelany". Nadmiar wilgoci sprawia, że korzenie zaczynają gnić, a żerujące na nich grzyby osłabiają całą roślinę. Aby uratować roślinę, należy ją zdezynfekować. W tym celu świetnie sprawdzi się właśnie nadtlenek wodoru.
Osłabioną roślinę wyciągnij z doniczki lub osłonki i odłóż na chwilę na bok. Wacik kosmetyczny nasącz wodą utlenioną, a następnie przetrzyj nim wnętrze pojemnika. W ten sposób pozbędziesz się zalążków pleśni. Zazwyczaj to wystarczy, ale czasami zajęte są już korzenie storczyka. Wtedy i one wymagają potraktowania nadtlenkiem wodoru o niskim stężeniu.
Konieczna będzie również wymiana podłoża
Chore pędy, podobnie jak wcześniej doniczkę, należy przetrzeć wacikiem nasączonym wodą utlenioną. Można też przelać substancję do butelki z atomizerem i spryskać korzenie. Przy okazji warto pozbyć się tych przegniłych i martwych. Po takim zabiegu storczyk będzie bardziej odporny na działanie grzybów, które mogłyby go osłabić.
Czytaj także: Wsyp łyżkę do wody i podlej. Storczyk aż się o to prosi
Niezbędna jest również wymiana całego podłoża, w którym najprawdopodobniej również rozwija się pleśń.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!