Wyniki Eurowyborów 2019: Szydło, Zalewska, Adamowicz. Nie ma Scheuring-Wielgus

Wyniki Eurowyborów 2019: Szydło, Zalewska, Adamowicz. Nie ma Scheuring-Wielgus

Wyniki Eurowyborów 2019: Szydło, Zalewska, Adamowicz. Nie ma Scheuring-Wielgus
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Karolina Błaszkiewicz
27.05.2019 13:13, aktualizacja: 27.05.2019 13:44

Późnym wieczorem 26 maja poznaliśmy wstępne wyniki wyborów do Europarlamentu. Podano nazwiska polityków, którzy będą nas tam reprezentować. Wśród znalazło się na pewno 13 kobiet, 4 zaś mają niepotwierdzone mandaty.

Eurowybory 2019 – kto wchodzi do Europarlamentu?

#

26 maja w całym kraju odbywały wybory do Parlamentu Europejskiego. Swoich przedstawicieli Polacy wybierali w 13 okręgach wyborczych. Głos można było oddać od godziny 7 do 21.

Polacy wybierali 52 europosłów spośród 866 kandydatów.

Jak na razie mowa o 17 kobietach – posłankach, które wyprzedziły rywali o stołek w Europarlamencie. Przyszłość 4 z nich dziś, na godzinę 12, stoi jeszcze pod znakiem zapytania.

Kto do Europarlamentu – Prawo i Sprawiedliwość

#

Listę wyborczych zwycięzców otwiera Beata Szydło. Polityk PiS okazała się rekordzistką – zagłosowało na nią ponad 470 tys. osób. W ten sposób uzyskała najlepszy wynik w kraju.

Do Europarlamentu dostały się też koleżanki Szydło z Prawa i Sprawiedliwości. To Beata Kempa, Jadwiga Wiśniewska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Anna Zalewska i Izabela Kloc. Niepotwierdzone mandaty mają Anna Fotyga i Andżelika Możdżanowska.

Wyniki Eurowyborów 2019 – Koalicja Europejska

Wygraną w Koalicji Europejskiej, która uplasowała się za Prawem i Sprawiedliwością, cieszą się Janina Ochojska, Róża Thun, Magdalena Adamowicz, Danuta Hubner, Ewa Kopacz i Elżbieta Łukacijewska. Na potwierdzenie mandatu w chwili pisania tego artykułu czekała jeszcze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W podobnej sytuacji jest Sylwia Spurek z Wiosny.

W wyborach przegrała za to m.in. Joanna Scheuring-Wielgus.