FitnessWystarczy wypić dziennie od 4 do 6 szklanek płynów

Wystarczy wypić dziennie od 4 do 6 szklanek płynów

Wystarczy wypić dziennie od 4 do 6 szklanek płynów
Źródło zdjęć: © 123RF

22.07.2015 09:14, aktual.: 22.07.2015 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To nieprawda, że każdego dnia trzeba wypijać 2 litry płynów dziennie, żeby uniknąć odwodnienia, nie ma na to żadnych dowodów. Pragnienie można zaspokoić 4-6 szklankami płynów i nie musi to być wcale woda – twierdzi „Harvard Health Letter”.

To nieprawda, że każdego dnia trzeba wypijać 2 litry płynów dziennie, żeby uniknąć odwodnienia, nie ma na to żadnych dowodów. Pragnienie można zaspokoić 4-6 szklankami płynów i nie musi to być wcale woda – twierdzi „Harvard Health Letter”.

Często powtarzana jest informacja, że codziennie trzeba wypić co najmniej osiem szklanek wody, czyli 2 litry, żeby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na płyny, szczególnie latem. Taka ilość podobno niezbędna jest o tego, żeby komórki i tkanki mogły być odpowiednio ukrwione i dożywione, a także po to, by „wypłukać” z organizmu szkodliwe bakterie i toksyny.

„Harvard Health Letter” twierdzi jednak, że taka rekomendacja nie ma uzasadnienia naukowego. Nikt nie wykazał, że trzeba codziennie raczyć się 2 litrami płynów, żeby uniknąć odwodnienia. Dyrektor Centrum Dializ Szpitala Uniwersyteckiego w Cleveland, dr Sharmeela Saha, twierdzi w wypowiedzi dla „CBS News”, że wystarczy wypijać dziennie od 4 do 6 szklanek płynów.

Specjalistka dodaje, że wcale nie musi to być woda. Chodzi raczej o wszelkiego rodzaju płyny, cennym ich źródłem są również zupy oraz warzywa i owoce, takie jak arbuz, sałata, kapusta i szpinak. Woda jest o tyle wartościowa, że nie zawiera dodatków cukru, który znajduje się w słodzonych napojach.

Więcej płynów powinny wypijać osoby, które uprawiają sport oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Powinny o tym pamiętać również osoby ze skłonnością do kamicy moczowej, gdyż wypijanie zbyt małej ilości płynów powoduje zagęszczenie moczu, a to sprzyja powstawaniu w nerkach złogów, potocznie nazywanych kamieniami.

Nie należy lekceważyć uczucia pragnienia, świadczy ono o odwodnieniu organizmu. Może na to wskazywać również osłabienie, senność, zawroty głowy oraz omdlenia i palpitacje serca. Ciemnożółty lub bursztynowy kolor wydalanego moczu także może zdradzać odwodnienie.

Niektóre badania sugerują, że korzystne jest wypijanie wody przed posiłkiem, ponieważ może to hamować nasz apetyt i pomóc w odchudzaniu. Tymczasem woda wypijana w trakcie oraz bezpośrednio po posiłku rozrzedza soki żołądkowe, utrudniając trawienie.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (61)
Zobacz także