Wysyp na trawnik we wrześniu. Wiosną zobaczysz gęstą murawę
Utrzymanie trawnika w dobrym stanie sprawia, że ogrody od razu wyglądają na bardziej zadbane i dopracowane. Jeżeli zadbamy o trawnik już teraz, wiosną będzie cieszył nasze oczy soczystą zielenią.
03.09.2024 | aktual.: 04.09.2024 09:58
Wraz z nadejściem jesieni zaczynamy w ogrodzie porządki. Przycinamy krzewy, sadzimy cebulki niektórych kwiatów, porządkujemy grządki i rabaty. Bardzo ważne przed zimą jest też dopieszczenie trawnika, aby na wiosnę murawa była gęsta, zdrowa i zielona.
Właśnie we wrześniu, kiedy gleba jest jeszcze ciepła, trzeba pamiętać o jednym zabiegu, który sprawi, że zagęścimy trawnik. Co, krok po kroku, należy zrobić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wrzesień to ostatni dzwonek. Zrób i podziękuj sobie na wiosnę
Wczesna jesień jest idealnym czasem na dosiewy trawy. Za ten proces trzeba się jednak właściwie zabrać. Pierwszym krokiem będzie dokładne przekopanie gruntu w miejscach, których chcemy ją zagęścić. Pozbywamy się kamyków, chwastów, a zbyt gliniastą ziemię łączymy z piaskiem. Dokładnie usuwamy wszystkie niepotrzebne rzeczy z głębokości do ok. 20 cm.
Na tym etapie możesz też zastosować odpowiednie do trawników podłoże, które dostarczy źdźbłom potrzebnych minerałów, witamin i innych składników odżywczych (warstwa świeżego podłoża powinna mieć max. 1 cm grubości). Najlepiej sprawdzi się świeża ziemia z próchnicą. Następnie wyrównujemy ziemię, co najlepiej jest zrobić przy użyciu grabi.
Przed samym zasianiem sprawdźmy, czy gleba jest delikatnie wilgotna. Nasiona rozsypujemy wszędzie, jednostajnie - na całej powierzchni trawnika. Przyjmuje się, że na 40 mkw. murawy przypada kilogram nasion.
Gdy skończymy wysiew, ponownie zagrabmy glebę - dopiero co rozsypane nasiona znajdą się pod warstwą ochronną ziemi. Następnie ubijamy delikatnie cały teren walcem. Pamiętaj o regularnym podlewaniu zasianej trawy - koniecznie przy użyciu delikatnego strumienia, aby nie wypłukać nasion. Przez pierwsze dwa tygodnie od opisanego procesu gleba musi pozostać delikatnie wilgotna. Zwróćmy uwagę na pogodę - jeżeli mamy suchy, gorący wrzesień, trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl