Zabawki dla całej rodziny. Edukacja, kreatywność i aktywność w gronie najbliższych

Zabawki dla całej rodziny. Edukacja, kreatywność i aktywność w gronie najbliższych
Marlena Kostyńska

20.03.2019 15:01, aktual.: 25.03.2019 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zabawki dla całej rodziny to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Niezależnie od tego, czy wolimy zabawy aktywne, czy opierające się na łamigłówkach umysłowych, bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego dla całej rodziny.

Zabawki dla całej rodziny – edukacja i rozrywka

Do popularnych form wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym należą gry familijne. Niezwykle szeroka oferta gier bez prądu sprawia, że łatwiej będzie wybrać opcję odpowiednią dla rodzin z mniejszymi dziećmi, ale też z nastolatkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do wspólnej zabawy dołączyli też dziadkowie.

Jakie planszówki warto wypróbować? Jeśli chcemy bawić się razem z najmłodszymi, sprawdzą się np.:

  • gry na zapamiętywanie typu memo;
  • domino;
  • gry karciane do nauki słów, kolorów czy języków obcych;
  • proste gry logiczne z elementami układanki.

Warto też wspomnieć nieśmiertelne klasyki w rodzaju chińczyka, warcabów, grzybobrania czy różnego rodzaju wyścigów. Tego typu proste gry familijne często sprzedawane są w zestawach zawierających kilka plansz. Rodzice mogą dobrze bawić się ze starszymi pociechami, wybierając karciane kalambury czy gry typu Scrabble.

Obraz

Jeżeli lubimy gry edukacyjne, możemy zdecydować się na wiedzówki bądź quizy z różnych dziedzin takich jak historia, geografia czy przyroda. Najprostszą formę będą miały klasyczne karcianki z pytaniami, a bardziej złożone gry czasem zawierają również pomocnicze plansze (np. z mapą świata lub Polski) i inne elementy.

Ciekawą zabawką dla dorosłych i starszych dzieci mogą być łamigłówki manualne o różnych poziomach trudności (metalowe układanki do rozplątania). Sklepy oferują też szeroki asortyment gier familijnych łączących elementy zręcznościowe i konieczność logicznego myślenia lub obmyślania strategii.

Zabawki dla całej rodziny – aktywne spędzanie czasu

Gry planszowe to nie jedyna możliwość wspólnego spędzania czasu z rodziną. Bardzo dobrą alternatywą dla przesiadywania w salonie może być zakup stołu do piłkarzyków czy cymbergaja. Jeśli wygospodarujemy nieco wolnej przestrzeni, to taki gadżet bez wątpienia dostarczy rozrywki zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Jeśli potrzebujemy ucieczki od stacjonarnej rozrywki, zabawę z całą rodziną warto przenieść na świeże powietrze. Najprościej będzie wykorzystać ogródek czy przestrzeń na działce, gdzie bez większego problemu możemy wypróbować różne zabawki ogrodowe. Przykładem może być niewielka trampolina ogrodowa czy zestaw do koszykówki.

Obraz

Aktywnie spędzimy czas również z prostymi i klasycznymi zabawkami. Już zwykła piłka wystarczy, by całą rodziną zaplanować rozgrywkę polegającą na rzucaniu, kopaniu czy grze w dwa ognie.

Zabawki dla całej rodziny – rozwijanie kreatywności

Zabawki rozwijające kreatywność nie muszą ograniczać się do zabawy indywidualnej. Całą rodziną możemy zaangażować się w budowanie pomysłowych konstrukcji z klocków czy wspólne rysowanie. Ciekawą propozycją dla opiekunów i młodszych dzieci mogą być kreatywne zestawy do rysowania z kredkami w kształcie kamyków, gotowe stemple do ozdabiania papieru czy mozaiki.

Obraz

Wśród propozycji dla starszych dzieci i rodziców warto uwzględnić zabawki rozwijające zainteresowania młodych odkrywców. Cała rodzina może obserwować efekty zabawy z laboratorium do doświadczeń, szklarnią do hodowania roślin czy kryształów. Zabawki naukowe to również roboty, które zaprogramujemy według własnego pomysłu, a także zestawy do samodzielnego skonstruowania różnych obiektów związanych z kosmosem czy postępem naukowym.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)