Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy - jakie wybrać?

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku 6‑12 miesięcy - jakie wybrać?

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy - jakie wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | AGrigorjeva
Marlena Kostyńska
19.03.2019 13:32, aktualizacja: 25.03.2019 11:04

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy mogą ćwiczyć koordynację ruchową, pamięć lub pobudzać do aktywności. Jak wybrać zabawkę dla malucha?

Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy – czym się kierować?

Przed zakupem zabawki edukacyjnej dla dziecka w wieku od 6 do 12 miesięcy warto najpierw zastanowić się, jakich korzyści dla malucha oczekujemy w tym przypadku. Jakie zmysły dziecka chcemy rozwijać? Czy chcemy zaangażować wzrok i dotyk (np. książeczki sensoryczne), słuch i koordynację (zabawki muzyczne), czy może postawić na ćwiczenia motoryki (pojazdy i klocki)?

Gdy już wiemy, jaki podstawowy cel ma spełniać zabawka, możemy poszukać produktu, który zainteresuje niemowlę. Powinniśmy pamiętać, że nie za każdym razem trafimy w dziesiątkę. Zabawka edukacyjna może się nam wydawać idealna, ale w praktyce nie zawsze spodoba się dziecku na tyle, by pochłonąć jego uwagę na dłużej.

Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy – pojazdy

Jednym z typów zabawek rozwijających motorykę dziecka są pojazdy na kółkach. Niewielkie auta, które maluch może podnieść i obejrzeć z każdej strony, a następnie wprawić w ruch, to nie bez powodu popularna zabawka. Kręcące się koła i wprawianie pojazdu w ruch zachęcają do poruszania się oraz prób rozszyfrowania mechanizmu działania auta.

W tej kategorii znajdują się też jeździki, które już chodzące lub uczące się chodzić dziecko może popychać i ćwiczyć utrzymywanie równowagi.

Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy – instrumenty

Dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy żywo reagują na bodźce, również te dźwiękowe. Właśnie dlatego zabawki muzyczne mogą być angażującą rozrywką. Zachęcą niemowlaka do nauki czy rozpoznawania melodii, a także poprawią koordynację ruchową. Dziecko będzie starało się prawidłowo chwycić instrument i wykorzystać go w taki sposób, by uzyskać pożądany dźwięk.

Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy – do manipulowania

U dzieci w wieku 6-12 miesięcy istotne staje się rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego. Taki rezultat uzyskamy, zachęcając malucha do manipulowania zabawkami edukacyjnymi takimi jak konstrukcje przestrzenne, wbijaki czy sortery. Dopasowywanie kształtów i przesuwanie elementów to skuteczny sposób na rozwijanie logicznego myślenia u dziecka.

Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy – do budowania

Nie można też zapomnieć o klockach i układankach. Przynoszące satysfakcję zabawki edukacyjne zajmą dziecko na dłuższy czas i zagwarantują dużo frajdy. Najróżniejsze piramidy i wieże stymulują zmysły i zachęcają do łączenia poszczególnych elementów w takich sposób, żeby do siebie pasowały.

Niezastąpioną zabawką dla dziecka będą też klasyczne klocki w formie drewnianych kostek lub innych kształtów, które można układać na sobie w różnych kompozycjach. Zestawy do budowania w żywych kolorach zadziałają również na wzrok malucha, intensywniej przyciągając jego uwagę.