Kwas hialuronowy w medycynie i kosmetyce
Kwas hialuronowy od wielu lat znalazł szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Nazywany jest „eliksirem młodości”, ponieważ to właśnie za jego pomocą przeprowadzane są zabiegi odmładzania skóry.
26.06.2018 | aktual.: 29.07.2018 13:02
Kwas hialuronowy - co to jest?
Kwas hialuronowy to niezwykle silna higroskopijnie substancja występująca w organizmie człowieka. Jest ona produkowana przez komórki, jednak wraz ze starzeniem się organizmu, produkcja kwasu spada. Powoduje to zmniejszenie sprężystości skóry i pojawienie się zmarszczek.
Właśnie dlatego zabiegi z kwasem hialuronowym są tak często stosowane w medycynie anti-aging. Za pomocą długiej i tępo zakończonej igły - kaniuli - pod skórę wstrzykiwana jest substancja o konsystencji żelu. Następnie lekarz modeluje odpowiednią partię ciała, a efekty widoczne są niemal od razu. Całość przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym i jest o wiele bezpieczniejsza niż tradycyjne zabiegi chirurgiczne.
Zabiegi kwasem hialuronowym w kosmetyce
Zabiegi kwasem hialuronowym swoje najpopularniejsze zastosowanie znalazły w kosmetyce. Stosuje się je przede wszystkim w medycynie anti-aging i przy procesach odmładzania organizmu. Substancja o konsystencji żelu wstrzykiwana jest pod skórę, a następnie odpowiednio modelowana. Skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna, a zmarszczki ulegają redukcji.
Największym mankamentem zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego wydaje się być ich krótka trwałość. Substancja rzadko utrzymuje się dłużej niż rok. Efekty działania mogą do pewnego stopnia przedłużyć specjalistyczne nici liftingujące, jednak wtedy również zabieg należy powtarzać.
Zabiegi wykorzystujące kwas hialuronowy są jednymi z najchętniej wybieranych zabiegów przez kobiety w różnym wieku.
Kwas hialuronowy w ortopedii
Zabiegi kwasem hialuronowym mają zastosowanie nie tylko w kosmetyce. Substancja służy też do celów medycznych, między innymi w ortopedii, gdzie dodatkowa suplementacja kwasu hialuronowego stosowana jest w postaci zastrzyków. Wiskosuplementację, bo tak nazywa się zabieg, stosuje się między innymi w przypadku wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów.
Kwas hialuronowy w okulistyce
Najszersze zastosowanie kwas hialuronowy znalazł w okulistyce. Dzięki swoim właściwościom hydroskopijnym, stał się podstawowym składnikiem kropli do oczu oraz płynów do soczewek kontaktowych. Stosowany jest między innymi w zespole suchego oka, ale wykorzystuje się go również w zabiegach chirurgicznych oczu, jak usuwanie zaćmy czy przeszczep rogówki.
Kwas hialuronowy w ginekologii
Zabiegi kwasem hialuronowym wykonywane są ponadto w ginekologii. Według nowatorskich badań, substancja ma przyspieszać gojenie się ran na szyjce macicy, pochwie oraz stomie. Pomaga również w szybszym gojeniu się ran.
Warto pamiętać, że kwasu hialuronowego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Z racji, że nie został jeszcze dokładnie przebadany wpływ kwasu hialuronowego na dziecko, kobieta powinna unikać w okresie ciąży zarówno zastrzyków, jak i tabletek z zastosowaniem substancji.