Zadbane stopy – jak pielęgnować skórę stóp, aby były miękkie i gładkie?
Wakacje już na finiszu, ale odkryte sandałki, klapki czy mule pozostaną z nami na dłużej. Aby nasze stopy dobrze się w nich prezentowały, warto poświęcić im trochę czasu. Podpowiemy Ci, o czym warto pamiętać pielęgnując skórę stóp!
31.08.2023 08:30
Skóra stóp – dlaczego szybko się przesusza i rogowacieje?
Zacznijmy od tego, czym skóra stóp różni się od skóry na innych partiach ciała? Skóra na stopach ma grubszą warstwą rogową naskórka i nie posiada gruczołów łojowych, co wpływa na szybkie przesuszenie – skóra traci elastyczność, warstwa rogowa ulega pogrubieniu. Efekt? Skóra stóp stają się zgrubiała i szorstka.
Jak zatem zadbać o stopy?
Regularnie złuszczaj martwy naskórek
Systematyczne złuszczanie martwego naskórka wygładza skórę stóp i ułatwia wchłanianie składników odżywczych, dostarczanych w kosmetykach aplikowanych w kolejnych krokach pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że zbyt agresywna eksfoliacja może przyspieszyć proces rogowacenia! Uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego - skóra stóp stanie się bardziej szorstka i zgrubiała.
Jeśli twoje pięty są mocno zrogowaciałe – zgrubienia możesz usunąć mechanicznie tarkami lub specjalistycznymi preparatami, przeznaczonymi do usuwania zrogowaceń, np. z kwasami AHA i BHA.
Nie przesadzaj jednak z częstotliwością ich stosowania. Postaw na kompleksową pielęgnację i działaj wielopoziomowo!
Zadbaj o nawilżanie i natłuszczanie skóry!
Sucha skóra wymaga zarówno systematycznego nawilżania, jak i natłuszczenia – warstwa okluzyjna zahamuje ucieczkę wody z naskórka i wzmocni ochronę skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę podczas doboru kremu do stóp? W składzie szukaj:
- mocznika,
- olejów roślinnych,
- maseł roślinnych,
- witaminy A i E,
- alantoiny i D-panthenolu.
Jeśli stopy potrzebują intensywnej regeneracji nieocenionym wsparciem dla nich będzie bogata maska do stóp, np. taka w formie wygodnych w użyciu skarpetek.
Piękne stopy - o czym jeszcze warto pamiętać?
Letnie buty, mogą pogorszyć stan skóry stóp.
Kochasz klapki, japonki lub crocsy? Noszone zbyt często i zbyt długo wpływają niekorzystnie na kondycję skóry. Przy każdym kroku podeszwy klapek i japonek uderzają w skórę stóp, która aby się chronić, intensyfikuje naturalny proces rogowacenia. W przypadku japonek - dodatkowo pasek między palcami może wywoływać otarcia i odciski. Co więcej, klapki i crocsy wykonane są z tworzyw sztucznych - utrzymując na powierzchni skóry wysoką wilgotność. Dodajmy do tego potliwość stóp oraz upały i mamy idealne warunku do namnażania się bakterii!
Pamiętaj, regularne stosowanie kremów do stóp o działaniu zmiękczającym, nawilżającym i natłuszczającym to podstawa pielęgnacji – nawet w trakcie wakacyjnych wyjazdów!