Zakazane na działce. Kary sięgają dziesiątek tysięcy złotych

Czy wycinka drzew na własnej posesji jest całkowicie legalna? W ostatnich latach w przepisach sporo się zmieniło, a osoby, które ich nie śledzą, mogą z powodu niewiedzy zapłacić karę.

Czy wycinka drzew na terenie własnego ogrodu jest legalna?
Czy wycinka drzew na terenie własnego ogrodu jest legalna?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.08.2023 | aktual.: 19.08.2023 13:12

Według ustawy o ochronie środowiska, wycinka drzew, nawet na własnej działce, wymaga pozwolenia. W 2016 roku sytuacja ta uległa zmianie za sprawą zmiany ustawy, która zyskała miano "lex Szyszko". Wówczas każdy mógł wyciąć z prywatnej posesji dowolną liczbę drzew. Po masowym karczowaniu postanowiono znieść nowe ustalenia, o czym każdy działkowicz powinien wiedzieć.

Wycinka drzew w 2023 roku. Kiedy należy zgłosić się o pozwolenie?

Wycinka, w świetle obowiązującego prawa, jest możliwa, jeżeli obwód drzewa nie wykracza poza przyjęte normy. O jakich wartościach mowa?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamiar usunięcia drzewa musi zostać zgłoszony do odpowiedniego urzędu, jeżeli obwód pnia na wys. 5 cm od ziemi przekracza:

  • 80 cm, gdy jest mowa o klonie srebrzystym, klonie jesionolistnym, wierzbie lub topoli;
  • 65 cm, gdy chcemy wyciąć robinię akacjową, platan klonolistny lub kasztanowiec zwyczajny;
  • 50 cm w przypadku każdego innego gatunku - przypomina "Gazeta Prawna"

Gdy złożymy stosowny wniosek, musimy czekać na decyzję gminy, która na rozpatrzenie ma 14 dni.

Nie zgłosisz i wytniesz? Zapłacisz karę

Jeżeli postanowimy wyciąć drzewo bez pozwolenia gminy, możemy ponieść pieniężne konsekwencje. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów stawia sprawę jasno. Opłaty za legalną wycinkę są naliczane według obowiązującej stawki w złotówkach za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego już na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew.

Na tym jednak nie koniec. Za nielegalną wycinkę następuje bowiem podwojenie tej stawki. Opłaty mogą być jeszcze wyższe, gdy do karczowania dojdzie np. na terenie chronionym. Do tego dochodzi jeszcze typ uszkodzenia drzewa, te nieodwracalne jest oczywiście karane surowiej. Kary sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
wycinka drzewogródkara
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)