Zakazane na działce. Wielu zapłaciło już 5000 zł kary

Na terenie ogródków działkowych obowiązuje regulamin
Na terenie ogródków działkowych obowiązuje regulamin
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.08.2023 08:44, aktual.: 01.08.2023 08:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Działki ROD cieszą się niesłabnącą popularnością. Dają nam namiastkę domu z ogrodem. Nie oznacza to jednak, że możemy robić na nich wszystko, co nam się podoba. Obowiązują nas przepisy prawa, a ich złamanie może kosztować nawet 5 tysięcy złotych, o czym przekonało się już wielu działkowców.

Działkowcy nie są właścicielami gruntu, a jedynie jego dzierżawcami. Wykup działki na własność nie jest możliwy. Obowiązują ich przepisy z zakresu prawa budowlanego i ochrony przyrody. Złamanie któregoś z nich wiąże się z wysoką karą, która wynosi nawet 5 tysięcy złotych.

Korzystasz z ręcznego ujęcia wody? To błąd, który sporo kosztować

Uprawa roślin w ogrodzie działkowym wymaga regularnego podlewania. Na większości działek znajdują się przyłącza wody. Nie oznacza to jednak, że możemy korzystać z niej do woli. Zasady dotyczące poboru wody są zapisane w regulaminie ROD. Nieznajomość przepisów może wiązać się z wysokim mandatem.

Korzystanie z ręcznego ujęcia wody, czyli tzw. abisynek bez uzyskania pozwolenia, jest karalne, a grzywna wynosi nawet 5 tysięcy złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wskazuje na to artykuł 33 prawa wodnego: "właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie". Sęk w tym, że działkowcy nie są właścicielami gruntu, a jego dzierżawcami.

Polski Związek Działkowców ubiega się o pozwolenie na korzystanie z abisynek. Jeśli chcesz móc legalnie pobierać wodę z ujęcia, możesz wybudować studzienkę abisyńską, jednak przed przystąpieniem do pracy, musisz zgłosić wykonanie robót budowalnych do urzędu bądź starostwa powiatowego.

Własna pasieka, mieszkanie na działce — czego nie wolno działkowiczowi?

Marzysz o własnej pasiecie? Możesz mieć ją na swojej działce. Zanim jednak zabierzesz się za budowanie uli, musisz odizolować ją od pozostałych ogródków działkowych i wybudować ekran ze szkła bądź żywopłotu o wysokości wynoszącej przynajmniej 3 metry.

A co z mieszkaniem na działce? Choć wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie, wiedz, że nie jest ono legalne. Mieszkanie na działce jest zabronione i wiąże się z karą grzywny, co zostało zapisane w ogólnopolskim regulaminie ROD.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (74)
Zobacz także