Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
zapalenie pęcherza

Zapalenie dróg moczowych – co warto o nim wiedzieć?

Stan zapalny dolnych dróg moczowych najczęściej dotyczy pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Ze względu na budowę anatomiczną częściej występuje u kobiet. Za jego rozwój odpowiadają bakterie, które nagromadzone w nadmiarze w drogach moczowych wywołują stan zapalny.

Share
Zapalenie dróg moczowych – co warto o nim wiedzieć?
Źródło: Materiały prasowe
dis2zgx

Zapalenie dróg moczowych objawia się silnym parciem na pęcherz, które pojawia się niezależnie do ilości oddawanego moczu – pacjent pomimo silnego nacisku na pęcherz oddaje niewielkie ilości moczu. Zjawisku temu zazwyczaj towarzyszy duża bolesność, niekiedy połączona z podwyższoną temperaturą ciała. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej dolegliwości?

Zapalenie dróg moczowych –objawy i przyczyny występowania

Zapalenie dróg moczowych wywołują gromadzące się w nich bakterie. Jeśli drobnoustroje przenikną do dróg moczowych, zaczynają się w nich namnażać, wywołując zakażenie, a w rezultacie stan zapalny. W zdecydowanej większości przypadków zakażeniu ulega przede wszystkim pęcherz moczowy. Obecność bakterii w drogach moczowych nie zawsze powoduje wystąpienie objawów charakterystycznych dla stanu zapalnego. Zdarza się, że zakażenie przebiega zupełnie bezobjawowo. Stan ten określa się mianem bakteriomoczu bezobjawowego, który najczęściej nie wymaga podejmowania leczenia.

dis2zgx

Stan zapalny dróg moczowych zazwyczaj wywołuje bakteria E. coli (pałeczka kałowa), które jest obecna w jelicie grubym. Jeśli przedostanie się ona do ujścia cewki moczowej, dalej trafia do pęcherza, przyczyniając się do rozwoju stanu zapalnego. Rzadziej zostaje ona przeniesiona wyżej dróg moczowych. Jeśli jednak sytuacja taka będzie miała miejsce, wówczas może dojść do bardzo niebezpiecznego w swoich skutkach odmiedniczkowego zapalenia nerek. W związku z krótszą cewką moczową oraz krótszym odcinkiem pomiędzy jej ujściem a odbytem, wynikającymi z anatomicznej budowy ciała, do zakażenia wywołującego stan zapalny dróg moczowych częściej dochodzi u kobiet niż mężczyzn.

W przypadku ostrego zapalenia dróg moczowych pacjent może odczuwać charakterystyczne objawy, do których należą: częste parcie na pęcherz, skąpomocz, ból oraz uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a także bóle odczuwane w dolnej części brzucha. Niekiedy dolegliwościom tym może towarzyszyć ogólne pogorszenie samopoczucia, a nawet podwyższona temperatura ciała. W skrajnych sytuacjach, kiedy zakażeniu ulegnie jedna lub dwie nerki, poza wymienionymi symptomami u pacjentów mogą pojawiać się również nudności i wymioty.

Zapalenie dróg moczowych a utrata kontroli nad pęcherzem
Na skutek wzmożonej potrzeby oddawania moczu, połączonej z silnym parciem na pęcherz odczuwanym przez pacjentów niemalże przez cały czas, może dochodzić do utraty kontroli nad pęcherzem, skutkującej mimowolnym oddawaniem niewielkich ilości moczu. Zjawisko to bardzo często towarzyszy stanom zapalnym pęcherza, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby.

Aby zminimalizować dyskomfort odczuwany na skutek występowania wstydliwych objawów, poza przestrzeganiem zasad higieny intymnej warto sięgnąć po produkty higieniczne, które w dyskretny sposób zapewnią ochroną w każdej sytuacji. Mowa tu przede wszystkim o wkładkach higienicznych, przeznaczonych dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Produkty te pozwalają zachować komfort i wygodę w każdej sytuacji. Niezwykle chłonne i delikatne dla skóry, zapewniają skuteczną ochroną przed przeciekaniem, nie powodując podrażnień.

dis2zgx

Podziel się opinią

Share
dis2zgx
dis2zgx