Zapalenie pęcherza moczowego
Stany zapalne pęcherza moczowego przytrafiają się kobietom cztery razy częściej niż mężczyznom. Wywołują je najczęściej bakterie, które dostają się do pęcherza przez cewkę moczową. W następstwie infekcji powstaje zapalenie śluzówki pęcherza moczowego, co jest powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety wielu z nas zdarzają się częste i męczące nawroty.
Stany zapalne pęcherza moczowego przytrafiają się kobietom cztery razy częściej niż mężczyznom. Wywołują je najczęściej bakterie, które dostają się do pęcherza przez cewkę moczową. W następstwie infekcji powstaje zapalenie śluzówki pęcherza moczowego, co jest powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety wielu z nas zdarzają się częste i męczące nawroty.
Na początku zazwyczaj zaczynasz odczuwać parcie na pęcherz. Nawet co piętnaście minut biegasz do toalety, ale masz wrażenie, że pęcherz nie został „do końca” opróżniony. Oddawaniu moczu towarzyszy ból, niekiedy pojawia się pieczenie i swędzenie. Kolejny objaw to barwa moczu. Zakażony staje się mętny, czasem widać w nim krew i ropną wydzielinę. Jego zapach zaczyna przypominać amoniak. U wielu kobiet dochodzi nawet do stanu gorączkowego.
Często objawy zapalenia pęcherza moczowego pojawiają się po współżyciu. Dzieje się tak, ponieważ podczas stosunku dochodzi do mikrouszkodzeń błony śluzowej pochwy, a każde, nawet najdrobniejsze zranienie może spowodować infekcję. Sprzyja temu anatomia kobiety: krótka cewka moczowa sąsiaduje z ujściem pochwy, a to ułatwia szybkie przedostawanie się bakterii do pęcherza.
U niektórych kobiet stany zapalne wywołują też środki plemnikobójcze. Ryzyko infekcji dróg moczowych wzrasta również w czasie ciąży. Na skutek zmiany poziomu hormonów płciowych następuje nie tylko rozluźnienie tkanek macicy, ale także rozszerzają się pęcherz moczowy, cewka i moczowody. Osłabione są także mechanizmy odpowiedzialne za pracę skurczową pęcherza. Większa macica powoduje zatrzymywanie moczu w pęcherzu, co sprzyja namnażaniu się bakterii.
POLECAMY: * 15. URODZINY WIRTUALNEJ POLSKI! GWIAZDY SKŁADAJĄ NAM ŻYCZENIA *Jak leczyć?
Jeśli po trzech dniach infekcja nie mija, konieczna jest wizyta u lekarza. Zapalenie pęcherza moczowego leczy się zazwyczaj antybiotykami, kuracja trwa 7- 20 dni. Przykre objawy przeważnie ustępują szybko, ale ważne jest, aby leczenie zostało przeprowadzone do końca. Przerwanie go zaraz po ustąpieniu dolegliwości prowadzi bowiem do nawrotu choroby. Lekarz - poza wywiadem i badaniem - zleci badanie ogólne moczu, które potwierdzi bądź zaprzeczy, czy doszło do zakażenia układu moczowego.
Z kolei analiza bakteriologiczna moczu czyli tzw. posiew pozwala stwierdzić, jakie czynniki chorobotwórcze spowodowały zapalenie pęcherza moczowego i jakie leki należy przepisać. Częste infekcje mogą być też spowodowane wadami układu moczowego. W tej sytuacji konieczne jest zrobienie tzw. badań czynnościowych np. urografii, która dokładnie pokazuje, co dzieje się w drogach moczowych.
Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdy do zapalenia pęcherza dochodzi w czasie ciąży. Ponieważ wtedy kuracja antybiotykami stanowi ostateczność – bardzo ważne jest zapobieganie infekcjom.
Jak zapobiegać?
Nie zwlekaj z oddawaniem moczu, gdy czujesz taką potrzebę. Przetrzymywanie go przyczynia się do zwiększania ilości bakterii. Wypłukiwanie bakterii ułatwia spożywanie codziennie dużej ilości płynów. Można dodać do wody sok z żurawin, który przyśpiesza usuwanie drobnoustrojów z organizmu. Bakterie z pęcherza pomagają też wypłukać moczopędne herbatki ziołowe: z ziela nawłoci, pokrzywy, mniszka.
Przy skłonnościach do stanów zapalnych zrezygnuj picia mocnego alkoholu i kawy, a także ogranicz jedzenie produktów wzdymających m.in. kapusty, fasoli, kalafiora. Dbaj o codzienną higienę miejsc intymnych, gdyż drobnoustroje znajdujące się w pochwie mogą zakazić drogi moczowe. Wycieraj miejsca intymne w kierunku odbytu, a nie na odwrót. Jeśli do zapalenia dochodzi w wyniku współżycia seksualnego, pamiętaj, aby szybko po stosunku oddać mocz. Ułatwi to pozbycie się bakterii z cewki moczowej.