Zapytali Polki, czy golą okolice intymne. Wnioski dają do myślenia

67 proc. respondentek w wieku 18-45 lat decyduje się na depilację intymną - wynika z ankiety przeprowadzonej przez naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To jednak ryzykowne. - Kobiety całkowicie pozbawione włosów łonowych trzykrotnie częściej zgłaszały nawracające zakażenia dróg moczowych - wynika z badań.

Usuwanie włosów łonowych może przynieść negatywne skutki
Usuwanie włosów łonowych może przynieść negatywne skutki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.12.2023 | aktual.: 04.12.2023 19:25

Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badanie, z którego wynika, że golenie włosów łonowych może przyczynić się do nawracających infekcji układu moczowego. Autorzy publikacji porównali owłosienie okolic intymnych do… brody - informuje wprost.pl.

To właśnie statystyki i rozważania na temat brodatych pracowników służby zdrowia, spowodowały, że naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Krakowie, postanowili przebadać prawie 2,5 tys. kobiet i sprawdzić, czy wynik ankiety będzie podobny do danych dotyczących mężczyzn z zarostem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Męski zarost nie jest siedliskiem bakterii

Mimo powszechnego przekonania, że męskie brody są siedliskiem groźnych bakterii, w rzeczywistości nie jest aż tak źle. To na twarzach ogolonych mężczyzn trzykrotnie częściej występują kolonie gronkowca

Dlatego też polscy naukowcy zdecydowali się sprawdzić, jak wygląda kwestia depilowania włosów łonowych. Jako pierwsi odkryli, że depilacja miejsc intymnych może wpływać na pojawienie się chorób dróg moczowych. Wnioskami podzielili się na łamach "Scientific Reports".

"Skoro włosy na twarzy są takie korzystne, to włosy tam na dole powinny wykazywać podobne właściwości. Pomyślcie o tym, brody to praktycznie włosy łonowe tylko, że na twarzy. Zaczynają rosnąć w tym samym okresie dojrzewania płciowego i wyglądają właściwie dokładnie tak samo" - tłumaczydr Andrzej Galbarczyk.

Golenie wszystkich włosów łonowych jest błędem?

Krakowscy naukowcy postanowili zaprosić internautki do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie. Dzięki temu przebadali 2400 pań w wieku 18-45 lat. Aż 67 proc. respondentek przyznało, że regularnie usuwa całe owłosienie łonowe.

"Po uwzględnieniu czynników, takich jak: wiek, aktywność seksualna, stosowanie preparatów plemnikobójczych i historia wcześniejszych zakażeń układu moczowego wykazaliśmy, że kobiety usuwające włosy łonowe nie różniły się od reszty kobiet pod względem ryzyka zachorowania. Kobiety całkowicie pozbawione włosów łonowych trzykrotnie częściej zgłaszały nawracające zakażenia dróg moczowych, czyli takie, które pojawiały się trzykrotnie lub częściej na przestrzeni roku" - czytamy w publikacji.

Naukowcy twierdzą, że włosy łonowe nie chronią całkowicie przed zakażeniami dróg moczowych, lecz kobiety cierpiące na nawracające infekcje dróg moczowych powinny rozważyć rezygnację z całkowitej depilacji włosów łonowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (368)