Leptyna i grelina - reguluje uczucie głodu i sytości
Jak pomaga? Leptyna wysyła organizmowi sygnał dotyczący sytości, a także w pośredni sposób określa, czy jedzenie będzie magazynowane lub zużywane w formie energii. Z kolei produkowana głównie w żołądku grelina, odpowiada za uczucie głodu.
Zjedz deser na śniadanie. Badania wykazały, że osoby, które podczas śniadania spożywały duże ilości węglowodanów i białka, (włączając ciastko lub czekoladę), miały niższy poziom greliny i mniej w ciągu dnia dokuczało im silne pragnienie. Aby uniknąć wielu kalorii, należy wybierać gorzką czekoladę, pełnoziarniste naleśniki (np. z serem ricotta, cynamonem, rodzynkami), tosty z łyżką masła migdałowego lub orzechowego oraz jogurt grecki z łyżką miodu.
Zdrowy sen również jest istotny. Badania naukowców z Uniwersytetu Stanford wykazały, że osoby zmagające się z brakiem snu produkują więcej greliny, hormonu głodu, który odpowiada za zwiększony apetyt, a mniej leptyny, hormonu sytości, który hamuje łaknienie. Dodatkowo ci, którzy śpią mniej niż 7 godzin, tracą cenną fazę snu REM, podczas której spalanych jest najwięcej kalorii.