Wiesz, co oznacza ten kod na opakowaniu? Mało kto rozpoznaje
Lata temu przewidywano, że to może być jeden z kierunków rozwoju branży spożywczej. Teraz stało się faktem. Do żywności legalnie zaczęto dodawać szelak. Co to takiego?
Zwykle po produkty spożywcze sięgamy, bo widzieliśmy ich reklamę, spodobało nam się ich opakowanie bądź zwyczajnie mamy na nie ochotę. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu i zapoznać się z tym, co znajduje się w ich składzie. Bywają tam rzeczy, które mogą nas mocno zaskoczyć.
Skład produktów pełen jest tajemniczych kodów, które niewiele nam mówią bez wsparcia z internetu. Do produktów pochodzenia zwierzęcego, które trafiały do produkcji żywności, dołączyła nowa kategoria. Obok żelatyny, serwatki czy tłuszczu mamy teraz składniki wytwarzane z robaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji
Konsumenci często nawet nie sprawdzają, co znajduje się w składzie ulubionego produktu. Tymczasem sproszkowane robaki bądź ich wydzieliny są obecnie dodawane do żywności legalnie i oficjalnie, a ich obecność często oznaczana jest specjalnymi kodami zaczynającymi się od litery E.
W Europie oznaczenia E to standard, który wskazuje na zgodność składnika z przepisami unijnymi regulowanymi przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Dzięki temu każdy składnik posiada swój unikalny kod, co zapewnia ich zgodność z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa.
Na opakowaniach możemy znaleźć np. szelak (E 904) czyli "naturalną żywicę" - wydzieliny larw czerwca, żerującego na różnych drzewach żywicznych. Są one m.in. w słodyczach. Również koszenila (E 120), pochodząca z czerwców kaktusowych, jest wykorzystywana, by nadać atrakcyjną czerwoną barwę słodyczom i napojom.
Tam znajdziesz składniki z robaków
Interesującym składnikiem jest też kastorium, które produkowane jest z gruczołów bobrów i znajduje zastosowanie zarówno w kosmetykach, jak i perfumach, gdzie pełni rolę utrwalacza zapachu. To także popularny dodatek do lodów waniliowych i owocowych (wzbogaca ich smak i aromat). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie dodatki, jak Acheta Domesticus (świerszcz domowy), Cricket powder, Tenebrio Molitor (larwy mącznika młynarka), Locusta Migratoria (szarańcza wędrowna), Alphitobius diaperinus (pleśniakowiec lśniący).
Jak wylicza dziennik.pl, składniki z robaków mogą być dodawane do batoników zbożowych, chleba, bułek, czekolad, makronów, masła orzechowego, owsianek, płatków śniadaniowych, pizzy, chipsów, krakersów, paluszków, przetworów mięsnych, jogurtów, produktów wegetariańskich, półprodukty przeznaczone do wyrobów piekarniczych. Osoby, które chcą ich unikać, powinny uważnie wczytywać się w etykiety.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.