Zmieniła partię w ostatniej chwili. Zapłaciła najwyższą cenę

Hanna Gill-Piątek dostała się do Sejmu?
Hanna Gill-Piątek dostała się do Sejmu?
Źródło zdjęć: © East News

17.10.2023 14:36, aktual.: 17.10.2023 16:11

Na przestrzeni ostatnich lat Hanna Gill-Piątek często zmieniała ugrupowania. Swoją poselską karierę rozpoczęła z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Później jeszcze kilka razy przechodziła do innych klubów politycznych. Jak poszło jej w ostatnich wyborach?

Hanna Gill-Piątek zyskała rozgłos dzięki częstej zmianie ugrupowań politycznych. W sierpniu 2023 roku, czyli zaledwie kilka miesięcy przed wyborami, postanowiła wstąpić do klubu Koalicji Obywatelskiej, mając nadzieję, że wspólnie z nimi uda jej się obronić mandat poselski. Wyniki tegorocznego głosowania mogą ją zaskoczyć.

Hanna Gill-Piątek wielką przegraną wyborów?

Polska Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki głosowania. Na Hannę Gill-Piątek oddawali głosy mieszkańcy okręgu nr 9 obejmującego miasto Łódź oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński. Niestety wyniki nie zadowolą posłanki.

Na kobietę w sumie oddano 5 508 głosów, co dało jej 8. miejsce na liście KO. Niestety to nie pozwoliło obronić jej mandatu poselskiego. Okazuje się, że na miejsce w Sejmie mogą za to liczyć Dariusz Joński oraz debiutantka, Aleksandra Wiśniewska, która zdobyła ponad 25 tys. głosów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polityczne wybory Hanny Gill-Piątek

Hanna Gill-Piątek w 2019 roku została posłanką na Sejm IX kadencji. Wówczas związana była z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W 2020 roku przyłączyła się do Polski 2050, której założycielem jest Szymon Hołownia.

Wtedy została także przewodniczącą koła poselskiego ugrupowania. W lutym 2023 roku pojawiły się głosy o możliwości połączenia partii z Polskim Stronnictwem Ludowym. W tamtym czasie Gill-Piątek postanowiła opuścić ruch Hołowni.

Przez pewien czas kobieta funkcjonowała w przestrzeni publicznej jako niezrzeszona posłanka. Sytuacja zmieniła się jednak w połowie 2023 roku. Wówczas to Donald Tusk ogłosił nowych członków klubu Koalicji Obywatelskiej. Wśród nich znalazła się właśnie Hanna Gill-Piątek. Mimo że kobieta nie uzyskała najgorszego wyniku w okręgu, w którym startowała, nie uzyskała mandatu poselskiego.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (71)
Zobacz także