Zrób to we wrześniu. Upiększy ogród w kolejnym sezonie

Wrzesień to czas intensywnej pracy dla ogrodników, którzy pragną przygotować swoje rośliny do nadchodzącej zimy. Jedną z nich, która wymaga szczególnej troski, jest rudbekia, znana również jako "czarnooka Zuzanna". Jak pielęgnować ją jesienią, by cieszyć się jej pięknem przez kolejne sezony?

Rudbekia jest znana jako "czarnooka Zuzanna"
Rudbekia jest znana jako "czarnooka Zuzanna"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.09.2024 | aktual.: 12.09.2024 14:54

Rudbekia to roślina ozdobna, ceniona za intensywnie żółte kwiaty z kontrastującym, ciemnym środkiem. Jest łatwa w uprawie i doskonale sprawdza się na rabatach, w ogrodach naturalistycznych oraz jako kwiat cięty. Występuje w wielu odmianach, różniących się wysokością, kształtem kwiatów oraz terminem kwitnienia. Kwitnie od lipca do października, dlatego we wrześniu często jest jeszcze w pełni rozkwitu.

Rudbekia - przygotowanie do zimy

Wrzesień to czas na przygotowanie rudbekii do zimowych miesięcy. Ważnym elementem pielęgnacji jest odpowiednie przycięcie rośliny. Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć przekwitłe kwiatostany, co nie tylko poprawi estetykę rabatu, ale również zapobiegnie rozprzestrzenianiu się nasion, które mogą się rozsiać w niekontrolowany sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaleca się również przycięcie łodyg na wysokość około 10-15 cm nad ziemią. Taki zabieg wzmocni roślinę i sprawi, że lepiej przetrwa zimę. Przy okazji warto usunąć uszkodzone lub chore części rośliny, aby zmniejszyć ryzyko chorób grzybowych czy szkodników.

Rudbekia - ściółkowanie, nawożenie, podlewanie

Rudbekia, choć jest rośliną dość odporną, wymaga zabezpieczenia przed mrozem, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju. Ściółkowanie to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na ochronę korzeni przed niskimi temperaturami. Do tego celu najlepiej użyć kory sosnowej, liści lub słomy.

We wrześniu warto także jeszcze nawozić rudbekię nawozem wieloskładnikowym. Pomoże to roślinie zmagazynować niezbędne składniki odżywcze na zimę. Nawożenie powinno być umiarkowane. Zbyt duża ilość nawozu azotowego może spowodować, że roślina będzie zbyt szybko rosła, co osłabi jej odporność na mróz.

Podlewanie powinno być równie umiarkowane. Nadmierna wilgoć może sprzyjać rozwojowi chorób, dlatego lepiej jest podlewać rzadziej, ale obficiej, pozwalając glebie przeschnąć między nawodnieniami.

Zakończenie pracy w ogrodzie we wrześniu wymaga sporo zaangażowania, ale odpowiednie przygotowanie rudbekii do zimy sprawi, że roślina ta będzie nas cieszyć swoim pięknem również w przyszłych sezonach. Zapewnienie jej optymalnych warunków i staranna pielęgnacja to klucz do sukcesu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)