Zupa rybna z dorsza - przepis. Jak wybrać dorsza?
Dorsz, pomimo że należy do chudych ryb, jest bogaty w tłuszcze wielonienasycone, w tym kwasy omega-3 i witaminy takie jak B6, B12, D3, A12 oraz liczne mikro- i makroelementy. Mięso dorsza można przyrządzić na wiele sposobów, np. gotując zupę z dorsza. Poznaj przepis i dowiedz się, jak rozpoznać świeżego dorsza.
16.11.2018 11:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zupa rybna z dorsza - właściwości
Zupa rybna z dorsza nie tylko dobrze smakuje, ale dzięki głównym składnikom – rybom, jest także zdrowa. Ryby zawierają w swoim mięsie wiele składników mineralnych oraz witamin. Znajduje się w nich duża ilość selenu, który pomaga usuwać z organizmu wolne rodniki. Innym jest jod, który odpowiada za prawidłowe działanie tarczycy. Niedobory jodu mogą powodować niedoczynność tarczycy czy powstanie wola.
Tłuste ryby zawierają dużą ilość witaminy D odpowiedzialnej za układ kostny, szczególnie u dzieci. Najwięcej dobroczynnego działania na nasz organizm mają kwasy omega-3. Wspomagają nasz układ krążenia, obniżają poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze, a także zmniejszają ryzyko powstania arytmii mięśnia sercowego. Ze względu na właściwości, taką zupę możemy spożywać w każdym wieku.
Dobry dorsz do zupy rybnej
Dobra zupa rybna z dorsza będzie zdrowa i smaczna, pod warunkiem, że kupimy odpowiednią rybę. Ogólna dostępność produktów, w tym także ryb, sprawia, że możemy cieszyć się wysokojakościowymi produktami. Jeżeli za kilogram fileta z dorsza ze skórą w sklepie zapłacimy od 40 do 60 złotych, to chcemy mieć gwarancję, że nasza ryba pochodzi ze sprawdzonego źródła, nie była hodowana i sztucznie karmiona oraz jest świeża, a nie świeżo po rozmrożeniu.
Dorsz musi mieć białe, jasne, sprężyste i jędrne mięso. To, które pozostawia ślad w postaci dołka po naciśnięciu, najczęściej jest rozmrażane. Inna jest też konsystencja mięsa po rozmrożeniu. Jednak rzadko mamy możliwość sprawdzenia organoleptyczne produktu. Szczęśliwcami są ci, którzy mieszkają nad morzem i mają możliwość zakupu świeżej ryby prosto z rybackiego kutra. Dobrze też znaleźć sklep rybny i pozyskać sobie przychylność sprzedawcy. Wtedy będziemy mogli liczyć na udany zakup i zdrową zupę.
Zupa rybna z dorsza – sposób przygotowania
Przyrządzenie zupy rybnej z dorsza nie jest pracochłonne. Potrzebujemy:
- 700 gram mięsa z dorsza, najlepiej wyfiletowanego ze skórą,
- 1,5 litra wywaru warzywnego bądź wody,
- włoszczyznę: marchewkę, pietruszkę, białą część pora,
- cebulę,
- pomidory z puszki lub gęsty przecier pomidorowy,
- garść naci pietruszki,
- olej do smażenia,
- przyprawy: sól, pieprz, 2 -3 liście laurowe, 5 ziarenek ziela angielskiego, opcjonalnie papryczka chili.
Sposób przygotowania:
Rozgrzać w garnku olej i podsmażyć na nim cebulę i chili. Następnie należy dodać pokrojone warzywa: marchewkę, pietruszkę i pora. Całość chwilę dusimy, ciągle mieszając. Dodajemy wodę lub bulion oraz przyprawy: liść laurowy i ziele angielskie. Kiedy marchewka oraz pietruszką będą miękkie, dodajemy przecier pomidorowy lub drobno pokrojone pomidory z puszki i gotujemy jeszcze 5-10 minut. Następnie dodajemy umytego, osuszonego i pokrojonego na niewielkie kawałki dorsza i gotujemy jeszcze około 3 minut, do momentu, aż ryba się zetnie. Na koniec doprawiamy pieprzem i solą oraz przed podaniem posypujemy świeżą pietruszką. Można też dodać odrobinę śmietany dla złagodzenia smaku.