Blisko ludziAntykoncepcja szyta na miarę

Antykoncepcja szyta na miarę

Każda kobieta powinna wybrać dla siebie taką metodę antykoncepcji, która będzie do niej pasowała jak ulał. A zatem: co dla kogo?

Antykoncepcja szyta na miarę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dzisiejsza antykoncepcja pozwala współczesnej kobiecie w pełni świadomy sposób podjąć decyzję o tym, która z metod jest dla niej najbardziej wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak każda kobieta jest inna i każda może oczekiwać po wybranej metodzie czego innego.

W ostatecznym wyborze metody antykoncepcji powinien pomóc i doradzić lekarz ginekolog, który w razie potrzeby odpowie na wszelkie pytania, rozwieje wątpliwości i doradzi. Kobieta ma bowiem prawo wybrać metodę, która będzie możliwie jak najbardziej odpowiadała jej indywidualnym oczekiwaniom i potrzebom. Inne formy zapobiegania ciąży są przecież optymalne dla mężatek, inne dla samotnych kobiet, a jeszcze inne dla matek w czasie karmienia piersią. Dlatego właśnie każda kobieta powinna wybrać dla siebie taką metodę antykoncepcji, która będzie do niej pasowała jak ulał.

Co dla kogo?

Prezerwatywa

Prezerwatywa jest oczywiście środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn, jednak szczególnie kobiety, które chcą „liczyć na siebie”, coraz częściej kupują i noszą w portfelu kondom na „wszelki wypadek”.

Prezerwatywa uchodzi za metodę antykoncepcyjną ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają swoje życie erotyczne i to zwykle właśnie po prezerwatywę sięgają jako po pierwszy i najlepiej im znany środek zapobiegania ciąży. Jest to metoda antykoncepcji stosowana zwykle przez osoby, które często zmieniają partnerów i nie prowadzą regularnego życia erotycznego z jednym kochankiem, a seks raczej im „się zdarza”, niż jest przez nich zaplanowany.
Zalecana jest osobom, które często podróżują i „zdarza” im się seks z nieznanymi partnerami. Ponieważ kondom dodatkowo chroni przed chorobami i infekcjami, powinny stosować go również osoby, które nie są pewne wierności swojego partnera oraz te, których partner cierpi na jakąkolwiek dolegliwość narządów płciowych (również choroby pęcherza i skóry krocza).

Stosowanie prezerwatyw jest jednak niewskazane przez osoby, które są uczulone na lateks, kobiety o nadmiernej suchości pochwy oraz mężczyzn z zaburzeniami wzwodu.

Pełna skuteczność kondomów zależy od dwóch czynników – jakości prezerwatywy i umiejętnego jej stosowania.

Wkładka

Wkładki wewnątrzmaciczne (tzw. spirale), które powoli już ustępują miejsca nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej, mają złożone działanie. Przede wszystkim mają utrudniać plemnikom dotarcie do części jajowodu, w której zwykle dochodzi do zapłodnienia. Dodatkowo zawarte we wkładce jony miedzi unieruchamiają plemniki. I wreszcie wkładka zmienia śluzówkę macicy tak, by zapłodniona komórka jajowa nie mogła się zagnieździć.

Wkładka zalecana jest dla kobiet prowadzących regularne stosunki, które nie chcą na co dzień pamiętać o łykaniu tabletek czy kupowaniu prezerwatyw. Wśród przeciwwskazań do stosowania spirali wymienia się między innymi ostre stany zapalne w obrębie narządu rodnego, bolesne i obfite miesiączki, wady wrodzone macicy oraz schorzenia, w których słabnie naturalna odporność organizmu (AIDS, cukrzyca).

Pigułka hormonalna

Pigułka antykoncepcyjna to dzisiaj jeden z coraz bardziej popularnych środków zapobiegania ciąży zarówno wśród mężatek, kobiet żyjących w wolnych związkach, jak i tych, które nie posiadają aktualnie partnera. Pigułka zapewnia kobiecie bowiem praktycznie 100% bezpieczeństwo, spokój, a jej działanie stanowią dla wielu kobiet dodatkowy argument za tą metodą antykoncepcji.

Oprócz skutecznego zapobiegania ciąży, pigułka również między innymi dobrze wpływa na cerę, zapobiega ciąży pozamacicznej i odwapnieniu kości. Jest idealną formą antykoncepcji dla kobiet, które są systematyczne, gdyż tabletki muszą być zażywane przez 21 dni cyklu – codziennie o tej samej porze.

Plastry antykoncepcyjne

Plastry mają działanie podobne do pigułek hormonalnych. Różnica między tymi środkami polega na sposobie podania hormonów. Plaster przykleja się bowiem po prostu raz w tygodniu do skóry, przez którą hormon stopniowo jest wchłaniany do organizmu. Zaletą tej metody jest to, że nie obciąża ona bezpośrednio żołądka i wątroby.

Oprócz tego plaster, podobnie jak tabletka, łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, pomaga w zwalczaniu dolegliwości kosmetycznych skóry i chroni przed rozwojem raka jajnika, raka śluzówki macicy, zmniejsza ryzyko występowania wrzodów dwunastnicy. Jest to metoda antykoncepcji zalecana kobietom w stałych związkach, prowadzącym regularne życie płciowe, ceniącym sobie bezpieczeństwo i radość ze spontanicznego seksu.

Jednocześnie, ponieważ antykoncepcja hormonalna nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie jest wskazana dla osób często zmieniających partnerów.

Pigułka po stosunku

Pigułki po stosunku to antykoncepcja hormonalna stosowana awaryjnie, w sytuacjach kryzysowych, kiedy inne metody zawiodły (np. pękła prezerwatywa) lub kiedy kochanków nieco poniosła fantazja i nie zabezpieczyli się odpowiednio. Działanie tej pigułki nazywanej "pigułką po" (z angielskiego "morning after pills") opiera się na zwiększonej dawce progestagenu. Pigułka zagęszcza śluz w szyjce macicy, utrudniając dostęp plemnikom; opóźnia proces owulacji i jeśli doszło do zapłodnienia – utrudnia zagnieżdżenie zapłodnionej komórce jajowej.

Aby pigułka zadziałała, musi zostać przyjęta przez kobietę jak najszybciej po odbytym stosunku – nie później niż w ciągu 72 godzin.

Zażycie pigułki nie jest wskazane między innymi przez kobiety karmiące piersią, cierpiące na zakrzepowe zapalenie żył, udar mózgu czy ciężką niewydolność wieńcową.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)