Eksperci ostrzegają: solarium bardziej niebezpieczne, niż dotąd sądzono!
Lekarze od lat przestrzegają przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych na organizm. Korzystanie z solarium może powodować raka skóry nawet u bardzo młodych osób. Okazuje się jednak, że promieniowanie, na które wystawiamy organizm, jest podwójnie szkodliwe.
07.10.2011 | aktual.: 07.10.2011 13:53
Lekarze od lat przestrzegają przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych na organizm. Korzystanie z solarium może powodować raka skóry nawet u bardzo młodych osób. Okazuje się jednak, że promieniowanie, na które wystawiamy organizm, jest podwójnie szkodliwe. Atakuje bowiem nie tylko zewnętrzne, ale również wewnętrzne warstwy tkanki skórnej.
Na czym polega podwójne zagrożenie? Otóż, dawniej myślano, że rakotwórczy wpływ mają jedynie promienie UVB (fale krótkie), gdy tymczasem UVA powoduje „jedynie” przyspieszone starzenie się skóry i pojawienie się zmarszczek. Jednak najnowsze badania brytyjskich naukowców dowodzą, że również UVA może sprzyjać rozwojowi nowotworów, w dodatku w głębszych warstwach skóry – pisze The Daily Mail, powołując się na Journal of Investigative Dermatology.
- Ludzie prowadzący solaria zapewniają, że UVA nie jest szkodliwe, ale to nonsens – mówi Antony Young, ekspert prowadzący długotrwałe badania w King’s College London. – Prawdopodobnie to jeden z bardziej niebezpiecznych typów promieniowania.
UVA jest tym bardziej niebezpieczne, że duże ilości tego promieniowania pojawiają się nie tylko w południe, ale także rano i późnym popołudniem. Narażeni są również ludzie prowadzący samochód, ponieważ ten typ promieniowania przenika przez szybę.
Profesor Young przeprowadził badania z udziałem 12 młodych Brytyjczyków. Naświetlał fragmenty ich skóry promieniowaniem UV, po czym zebrał próbki. Z danych wynika, że UVB, zwykle obwiniane za powstanie raka skóry, atakuje głównie wierzchnie warstwy naskórka. Te jednak w szybkim tempie obumierają i są zastępowane nowymi komórkami. Tymczasem, UVA wyrządzało szkody głównie w głębokich warstwach skóry, które wolniej się regenerują.
POLECAMY:
Wnioski z badania są tym bardziej niepokojące, ponieważ UVA rzadko powoduje poparzenia słoneczne. Ludzie są więc nieświadomi tego, że otrzymali niebezpiecznie wysoką dawkę tego promieniowania.
Profesor Michael Kimlin, badacz z Australii, w swoich wnioskach idzie jeszcze dalej. – Nowe dane pokazują, że być może przez lata badaliśmy złe promieniowanie. Skupialiśmy się na UVB, które powoduje oparzenia słoneczne. Tymczasem właśnie dowiedzieliśmy się, że UVA również wpływa na rozwój nowotworu.
Badacze przypominają, że promienie UV mogą powodować rozwój czerniaka złośliwego, śmiertelnego nowotworu skóry. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że według obliczeń solaria, które emitują małe dawki promieniowania UVA i UVB, są tak samo groźne dla zdrowia jak papierosy.
- Powinniśmy pamiętać o tym, żeby chronić skórę – radzi Jessica Harris z Cancer Research UK. – Nie wystawiaj ciała na silne promieniowanie słoneczne, w południe staraj się pozostawać w cieniu lub narzucić coś na siebie. Jeżeli jesteś na plaży, używaj kremu z filtrem o faktorze co najmniej 15, który chroni przed obydwoma typami promieniowania. I pamiętaj, że solarium emituje piętnaście razy większe ilości UVA i UVB niż słońce w południe!
(sr/kg)