FitnessEksperci ostrzegają: solarium bardziej niebezpieczne, niż dotąd sądzono!

Eksperci ostrzegają: solarium bardziej niebezpieczne, niż dotąd sądzono!

Eksperci ostrzegają: solarium bardziej niebezpieczne, niż dotąd sądzono!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
07.10.2011 12:06, aktualizacja: 07.10.2011 13:53

Lekarze od lat przestrzegają przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych na organizm. Korzystanie z solarium może powodować raka skóry nawet u bardzo młodych osób. Okazuje się jednak, że promieniowanie, na które wystawiamy organizm, jest podwójnie szkodliwe.

Lekarze od lat przestrzegają przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych na organizm. Korzystanie z solarium może powodować raka skóry nawet u bardzo młodych osób. Okazuje się jednak, że promieniowanie, na które wystawiamy organizm, jest podwójnie szkodliwe. Atakuje bowiem nie tylko zewnętrzne, ale również wewnętrzne warstwy tkanki skórnej.

Na czym polega podwójne zagrożenie? Otóż, dawniej myślano, że rakotwórczy wpływ mają jedynie promienie UVB (fale krótkie), gdy tymczasem UVA powoduje „jedynie” przyspieszone starzenie się skóry i pojawienie się zmarszczek. Jednak najnowsze badania brytyjskich naukowców dowodzą, że również UVA może sprzyjać rozwojowi nowotworów, w dodatku w głębszych warstwach skóry – pisze The Daily Mail, powołując się na Journal of Investigative Dermatology.

- Ludzie prowadzący solaria zapewniają, że UVA nie jest szkodliwe, ale to nonsens – mówi Antony Young, ekspert prowadzący długotrwałe badania w King’s College London. – Prawdopodobnie to jeden z bardziej niebezpiecznych typów promieniowania.

UVA jest tym bardziej niebezpieczne, że duże ilości tego promieniowania pojawiają się nie tylko w południe, ale także rano i późnym popołudniem. Narażeni są również ludzie prowadzący samochód, ponieważ ten typ promieniowania przenika przez szybę.

Profesor Young przeprowadził badania z udziałem 12 młodych Brytyjczyków. Naświetlał fragmenty ich skóry promieniowaniem UV, po czym zebrał próbki. Z danych wynika, że UVB, zwykle obwiniane za powstanie raka skóry, atakuje głównie wierzchnie warstwy naskórka. Te jednak w szybkim tempie obumierają i są zastępowane nowymi komórkami. Tymczasem, UVA wyrządzało szkody głównie w głębokich warstwach skóry, które wolniej się regenerują.

POLECAMY:

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także