Kosmetyki pod lupą
Na naszych łazienkowych półkach stoi mnóstwo słoiczków i buteleczek zawierających różnego rodzaju kremy, mleczka i preparaty, które mają za zadanie pielęgnować naszą urodę. Czy jednak wiemy, jak działają substancje zamknięte w opakowaniach?
07.12.2006 | aktual.: 31.05.2010 12:52
Na naszych łazienkowych półkach stoi mnóstwo słoiczków i buteleczek zawierających różnego rodzaju kremy, mleczka i preparaty, które mają za zadanie pielęgnować naszą urodę. W torebkach ukrywamy kosmetyki, dzięki którym w kilka chwil staniemy się piękniejsze. Czy jednak wiemy, jak działają substancje zamknięte w opakowaniach?
Oczywiście nie sposób wymienić i opisać działania wszystkich substancji, które sprawiają, iż używane kosmetyki działają przeciwzmarszczkowo, nawilżająco czy ochronnie, tym bardziej, że niektóre z nich znajdują się w wielu preparatach, inne natomiast występują sporadycznie i nie każdy będzie miał okazję się z nimi zetknąć.
AHA – aktywne składniki tego kompleksu to alfahydrokwasy: cytrynowy i jabłkowy. Ich zadaniem jest m.in. złuszczenie martwych komórek naskórka. Ponadto kompleks AHA aktywnie nawilża skórę oraz działa na nią rozjaśniająco. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza w przypadku skóry suchej, zgrubiałej oraz zniszczonej opalaniem, bowiem reguluje proces odnowy komórkowej oraz rogowacenia naskórka. W przypadku kwasów AHA trzeba pamiętać o tym, by w preparatach do użytku domowego ich stężenie w danym kosmetyku nie przekraczało 10%, a ponadto niektóre osoby mogą odczuwać lekki dyskomfort (zaczerwienienie, pieczenie skóry).
Algi – to jedno- albo wielokomórkowe rośliny, które nie mają liści, łodyg ani korzeni. Bogate w mikroelementy, witaminy oraz białka i aminokwasy, znane są z działania nawilżającego i odżywczego, co jest szczególnie istotne w pielęgnacji włosów i skóry. Algi umożliwiają przywrócenie naturalnego ph skóry, poprawiają jej ukrwienie, są również skuteczną bronią w walce z cellulitem i rozstępami, a poza tym dzięki wpływowi na pracę gruczołów łojowych, znajdują zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.
Arbutyna – działa na skórę wybielająco, więc znakomicie sprawdza się w preparatach, których głównym zadaniem jest usuwanie przebarwień.
Ceramidy – to substancje tłuszczowe, które regulują przenikanie przez skórę różnego rodzaju składników. Tracimy je wraz z wiekiem (wpływ na zmniejszenie się ich liczby mają także choroby), w wyniku tego naskórek staje się bardziej cienki, nie jest już tak elastyczny jak dawniej, a zmarszczki są bardziej widoczne i szybciej się pogłębiają. Ceramidy zatem mają działanie przeciwzmarszczkowe oraz ochronne, bowiem chronią przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Fitoestrogeny – to organiczne związki chemiczne zawarte w roślinach. Działają podobnie jak estrogeny. Znane są ze swych właściwości przeciwulteniających, przeciwzapalnych, zapobiegają uszkodzeniu błon komórkowych, a poza tym wpływają pozytywnie na kolor cery oraz poprawiają poziom jej nawilżenia.
Kinetyna – jest naturalnym roślinnym hormonem wzrostu i odpowiada za podziały komórek. Zawarta w kosmetykach, znakomicie sprawdza się w opóźnianiu procesów starzenia zachodzących w skórze. Neutralizuje również wolne rodniki. Generalnie działa na skórę wygładzająco, zmniejsza widoczność powierzchniowych zmarszczek oraz poprawia koloryt cery. Preparaty z kinetyną sprawdzają się zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej, więc nie należy po nie sięgać przed ukończeniem 30. lat.
Kwas ursolowy – to substancja otrzymywana metodą nanotechnologii. Opóźnia procesy starzenia, redukuje głębokość zmarszczek oraz wyraźnie wygładza naskórek. Ponadto dba o to, by utrzymać strukturę białkową na poziomie skóry młodej. Jest bardzo aktywny biologicznie.
Liposomy – dzięki nim czynne składniki kosmetyków, takie jak proteiny czy witaminy, mogą zostać przeniesione do wnętrza naskórka oraz rozłożone. Liposomy mogą także łączyć się z warstwą rogową skóry, bezpośrednio wprowadzając do niej wodę oraz substancje tłuszczowe. Wszystko to powoduje, że skóra staje się wzmocniona i sprężysta.
Oligopeptydy (Mikrokolagen) – ich zadaniem jest diagnozowanie uszkodzeń już na poziomie komórkowym oraz sygnalizowanie konieczności rozpoczęcia procesów odnowy w skórze właściwej. Stymulują syntezę kolagenu oraz wyraźnie wzmacniają struktury białkowo–lipidowe skóry. Dzięki temu hamują proces starzenia się i redukują głębokie oraz powierzchniowe zmarszczki. Zapobiegają także wiotczeniu naskórka, poprawiają jego napięcie i sprężystość.
Prowitamina B5 (D-panthenol) - intensywnie i trwale nawilża, działa kojąco, a ponadto skutecznie łagodzi podrażnienia.
NUTRIKOSMETYKI CZYLI KAPSUŁKI PIĘKNA
Subtylizyna – substancja ta to bioaktywny enzym. Jest odpowiedzialna za złuszczanie martwych komórek naskórka. Powoduje też, że skóra staje się wygładzona, zmiękczona, odzyskuje także zdrowy i świeży koloryt.
Q10 – koenzym ten nazywany jest często „eliksirem młodości”. Możemy go znaleźć w każdej żywej komórce w naszym organizmie. W młodym wieku organizm produkuje go wystarczająco dużo, a po 25. roku życia stopniowo wytwarza go coraz mniej. Koenzym Q10 doskonale dotlenia komórki i regeneruje skórę. Skutecznie walczy także z wolnymi rodnikami. Odpowiednia jego ilość sprawia, że skóra jest znakomicie dotleniona, jędrna i elastyczna, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej widoczne. Co więcej, preparaty z Q10 pozwalają na rozjaśnienie przebarwień.
Witamina A – jest doskonała, jeśli chodzi o stymulację odnowy komórek naskórka. Sprawia również, że staje się on bardziej elastyczny, przez co skóra wygląda bardziej młodo i świeżo. Wykorzystuje się ją także w preparatach mających na celu rozjaśnienie przebarwień. Witamina A w czystej postaci to retinol.
Witamina C – ma działanie wygładzające i rozświetlające. Może również poprawić koloryt cery, odświeżyć ją. Znakomicie spowalnia także proces starzenia się skóry, ponieważ wspomaga wytwarzanie i regenerację kolagenu.
Witamina E – inna jej nazwa to „witamina młodości”. Miano to jest uzasadnione, bowiem witamina ta neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Doskonale nawilża, wygładza i uelastycznia skórę.
Witamina F – to inaczej zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie skóry, ponieważ związki te są budulcami komórek, zapewniają więc trwałość błonom komórkowym. Witamina ta odznacza się działaniem nawilżającym oraz przeciwzapalnym. Kiedy mamy jej za mało, skóra łuszczy się i staje się mało napięta, a włosy i paznokcie mogą się częściej łamać.