Od czego boli głowa?
Jest tak powszechny, że większość z nas nosi w torebkach tabletki na tą przykrą dolegliwość.Na wszelki wypadek. Jeśli poczujemy się gorzej, nie musimy szukać kiosku czy apteki – pod ręką mamy coś, co natychmiast nam pomoże.
25.02.2008 | aktual.: 27.05.2010 16:26
Ból głowy. Jest tak powszechny, że większość z nas nosi w torebkach tabletki na tą przykrą dolegliwość. W kosmetyczce, oprócz szminki i lusterka, mamy środki przeciwbólowe. Na wszelki wypadek. Jeśli poczujemy się gorzej, nie musimy szukać kiosku czy apteki – pod ręką mamy coś, co natychmiast nam pomoże.
O tym, że zażywamy za dużo leków, wiadomo od dawna. Polacy uwielbiają się leczyć, połykają pigułki jak cukierki. Ilość specyfików dostępnych bez recepty jest ogromna. Większość sądzi, że skoro można je brać bez nadzoru lekarza, są bezpieczne. Niezupełnie. Nie ma leku, który nie miałby jakiegoś działania ubocznego. Tabletka na jedno pomaga, a na co innego szkodzi.
Istnieją inne sposoby zwalczenia bólu głowy. Pierwszym z nich jest łyk świeżego powietrza. Zanim połkniesz tabletkę, otwórz okno i weź kilka głębszych oddechów. Najlepiej jest iść na spacer po parku lub lesie, ale nie zawsze mamy na to czas. Jeśli terapia świeżym powietrzem nie pomaga, zasłoń rolety/żaluzje/zasłony, zgaś światło i połóż się na chwilę. Wypoczynek z zaciemnionym miejscu jest kolejnym naturalnym sposobem na zwalczenie tych przykrych dolegliwości. Pomaga nawet na migrenę.Jeśli Twoje kłopoty z bólem głowy są chroniczne, być może powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu – takich objawów nie można lekceważyć. Ale może też być tak, że nieświadomie sama je generujesz.Jest bowiem lista rzeczy, które najczęściej stoją za bólem głowy.
Kofeina i nadwyrężanie wzroku
Kofeina zwęża naczynia krwionośne. Znajduje się między innymi w kawie i napojach energetycznych. Być może powinnaś ograniczyć spożywanie tych płynów? Najlepiej byłoby całkiem z nich zrezygnować, choć normalne funkcjonowanie bez choćby najmniejszej dawki kofeiny jest dla wielu osób niemożliwe.
Jeśli pracujesz w pomieszczeniu, gdzie światło jest słabe, spędzasz dużo czasu przed komputerem lub musisz skupiać się na rzeczach znajdujących się w niewielkiej odległości od Twoich oczu (książki, dokumenty), powinnaś sobie robić częste przerwy. Jeśli okulista zaleca Ci noszenie okularów – noś je. Regularnie badaj swój wzrok. Staraj się nie pracować przy słabym świetle.
Napięcie mięśni karku i kac
Długie godziny spędzone za biurkiem powodują napięcie mięśni karku. Rób sobie przerwy, rozmasowuj sobie obolałe miejsca. Nie przejmuj się tym, jak na Ciebie patrzą, kiedy wykonujesz biurową gimnastykę – osiem godzin w pozycji siedzącej, z wyciągniętą w stronę komputera głową nie służy naszemu zdrowiu.
Alkohol działa odwadniająco i obniża poziom cukru we krwi, a także rozszerza naczynia krwionośne. Pij dużo wody, by nawodnić organizm i przywrócić mu stan równowagi. A najlepiej – nie nadużywaj napojów wyskokowych.
Konserwanty i alergie pokarmowe
Konserwanty dodawane do jedzenia, między innymi azotany, rozszerzają naczynia krwionośne. Szkodliwe działanie może mieć np. glutaminian sodu. Co prawda nie ma naukowych dowodów na to, że substancja ta wywołuje bóle głowy, ale wiele osób ma kłopoty z metabolizowaniem glutaminianu sodu i po spożyciu dań zawierających go, uskarża się na ww. dolegliwości.
Alergie pokarmowe mogą powodować niewielkie bóle głowy. Unikaj spożywania rzeczy, na które możesz być uczulona, lub na które możesz być nadwrażliwa. Zwłaszcza przez wysiłkiem fizycznym.
Głód lub zimne jedzenie
Kiedy spada poziom cukru we krwi, naczynia krwionośne się rozszerzają. Jedz często, w małych ilościach. Nie zapomnij o żadnym posiłku. Najważniejsze jest oczywiście śniadanie.
Zimne jedzenie najprawdopodobniej stymuluje zakończenia nerwowe w jamie ustnej i może powodować bóle głowy – bardzo mocne, ale na szczęście krótkotrwałe. Spożywając zimne rzeczy, nie bądź łapczywa. Jedz powoli, bierz małe łyki lub kęsy.
Wysiłek związany ze stosunkiem i kłopoty z zatokami
Taki wysiłek może powodować skurcze mięśni głowy i szyi. Jeśli często po seksie boli Cię głowa, powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Zainfekowane zatoki powodują ucisk na zakończenia nerwowe. Rozwiązaniem tego problemu mogą być leki udrażniające zatoki i ułatwiające oddychanie.
Nieregularny sen i wzmożona aktywność
Jeśli Twój grafik często się zmienia, nie sypiasz regularnie, kładziesz się spać za późno lub wstajesz bardzo wcześnie, to po przebudzeniu może okazać się, że boli Ci głowa. Staraj się kłaść się i wstawać o tych samych godzinach.
Wzmożona aktywność fizyczna może być czasami przyczyną bólów głowy. Uważaj, by się nie przeforsować. Wykonując ćwiczenia, pamiętaj, by były dostosowane do Twojego poziomu sprawności. Nie zaniedbuj rozgrzewki, pamiętaj, o nawodnieniu organizmu i o tym, by dostarczyć mu niezbędnych substancji odżywczych.