FitnessOtyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi

Francuscy naukowcy udowodnili, że otyłość zwiększa nie tylko ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, układu pokarmowego; cukrzycy, ale również groźnej odmiany raka piersi. Istotnym czynnikiem rozwoju nowotworu piersi jest nieodpowiednia dieta, w której znajdują się duże ilości wysokotłuszczowych produktów. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała w dorosłym życiu kobiety.

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

31.10.2011 | aktual.: 10.01.2012 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francuscy naukowcy udowodnili, że otyłość zwiększa nie tylko ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, układu pokarmowego; cukrzycy, ale również groźnej odmiany raka piersi. Istotnym czynnikiem rozwoju nowotworu piersi jest nieodpowiednia dieta, w której znajdują się duże ilości wysokotłuszczowych produktów. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała w dorosłym życiu kobiety.

Już wcześniej badacze stwierdzili, że kobiety, które wraz z wiekiem znacząco przybierają na wadze, mają podwyższone ryzyko wystąpienia wszystkich typów raka piersi, a w szczególności nowotworów złośliwych. Ich zdaniem większe znaczenie ma liczba kilogramów nabytych po 18. roku życia niż aktualna masa ciała.

Jak wiadomo rak piersi jest związany ze zwiększonym poziomem estrogenu, hormonu żeńskiego. Niestety tkanka tłuszczowa dodatkowo podwyższa krążący we krwi estrogen.

W rezultacie prowadzi to do wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór. U kobiet, u których zauważono zwiększony poziom estrogenów, prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi zwiększa się aż dwukrotnie!

Przełomowe wyniki badań francuskich naukowców

Niedawno naukowcy z francuskiego Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale (INSERM) udowodnili dużą zależność między otyłością a rakiem piersi. Ich zdaniem kobiety z nadwagą częściej chorują na groźny nowotwór piersi.

Rezultaty badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Cancer Research”. Wynika z nich, że otyłość powoduje skłonność do rozprzestrzeniania się raka. Specjaliści twierdzą, że w wyniku połączenia adipocytów (komórek tłuszczowych) z guzami, następuje wzrost „agresywności” komórek nowotworowych.

Szkodliwe połączenie adipocytów z komórkami nowotworowymi

Oprócz tego adipocyty, wchodzące w skład tkanki tłuszczowej, która jest zewnętrznym budulcem znaczącej części piersi, wytwarzają wiele białek. Aby udowodnić powiązanie między otyłością a złośliwym rakiem piersi, francuscy naukowcy dokładnie zbadali oddziaływanie między komórkami tłuszczowymi i nowotworowymi. Okazało się, że komórki tłuszczowe wchodzą w interakcję z nowotworem, a zatem przyczyniają się do wzrostu „agresywności” raka piersi u kobiet.

POLECAMY:

„Mamy potwierdzenie obecności zmodyfikowanych komórek tłuszczowych w ludzkich nowotworach piersi” - twierdzą autorzy badań.. Przełomem w badaniach jest fakt, że adipotycy powiązane z rakiem piersi, mogą wzmacniać agresywne oddziaływanie nowotworów u kobiet otyłych. W takim razie panie z nadwagą są obciążone większym ryzykiem pojawienia się miejscowych lub odległych przerzutów.

Profilaktyka raka piersi: prawidłowa waga ciała

W leczeniu nowotworu piersi niezwykle ważne są działania prewencyjne. Wiele kobiet zastanawia się, jaką stosować dietę i jaki prowadzić tryb życia, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Bez wątpienia zalecana jest aktywność fizyczna i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i wapń. Obowiązkowo powinnyśmy zmienić styl życia i rozpocząć odpowiednią diagnostykę profilaktyczną, aby w przyszłości uniknąć choroby nowotworowej.

Bo jeśli rak jest wcześniej wykryty, udaje się go wyleczyć i powrócić do normalnego, aktywnego życia. Warto więc zadbać o zdrowy tryb życia i prawidłową dietę, czyli przede wszystkim zmniejszyć spożywanie produktów o dużej zawartości tłuszczu. Należy pamiętać, że zdrowy organizm jest niezawodny. Zatem przyspiesz swój metabolizm, schudnij i zacznij dbać o siebie! Bo szczupła sylwetka nie tylko zwiększa atrakcyjność, ale przede wszystkim poprawia nasze samopoczucie.

Niewątpliwie trzeba zatroszczyć się o piersi, ponieważ w każdym wieku mogą być narażone na chorobę. Warto dodać, że otyłość jest pierwszym powodem zachorowania na raka piersi. Jednak najważniejsza jest edukacja zdrowotna kobiet. Niektóre z pań nawet nie zdają sobie sprawy, że mają wpływ na to, czy w przyszłości zachorują na nowotwór piersi.

ms/(kg)

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
dietazdrowiebmi
Komentarze (10)