GwiazdySiecioholizm

Siecioholizm

Jest niezastąpiony jako źródło informacji, rozrywki, narzędzie pracy i nauki, ale może być przyczyną poważnego nałogu.

Siecioholizm

05.10.2007 | aktual.: 28.05.2010 15:55

W styczniu 2007 r było na świecie 747 mln internautów, w wieku 15 i więcej lat. W Polsce w 2007 r z sieci korzystało 13 mln osób. Internet jest bez wątpienia bardzo przydatnym medium. Jest niezastąpiony jako źródło informacji, rozrywki, narzędzie pracy i nauki, ale może być przyczyną poważnego nałogu.

Utrata kontroli

Niektórzy ludzie tracą kontrolę nad korzystaniem z Internetu, stopniowo się od niego uzależniając. Oczywiście nie można mówić o nałogu jeśli sporadycznie zdarzy nam się zasiedzieć do późna rozmawiając przez komunikator czy przeglądając strony www. Według psycholog Marioli Wargackiej: ''Ilość czasu spędzanego przed komputerem nie świadczy jeszcze o uzależnieniu. Dochodzą także inne diagnostyczne zachowania np. utrata kontroli, obiecywanie sobie, że więcej nie będę tyle siedział i niedotrzymywanie tej obietnicy, okłamywanie najbliższych, że nie robię tego, co właśnie robię itp.''

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Od sieci najczęściej uzależniają się osoby młode, sfrustrowane, z problemami emocjonalnymi, mające problem z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich; ludzie zakompleksieni, rozczarowani swoim partnerem/partnerką; osoby z nieleczonymi dysfunkcjami seksualnymi, przeżywający niepowodzenia i porażki.

Pomimo iż problem ten dotyka coraz większej liczby ludzi na całym świecie, uzależnienie od sieci nadal nie zostało uwzględnione w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ani w Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych DSM-IV Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Brak oficjalnej nazwy tego nałogu. Używa się zamiennie takich terminów, jak: internetoholizm, internetozależność, cybernałóg, siecioholizm, sieciozależność, uzależnienie od Internetu, zaburzenia spowodowane zależnością od Internetu czy infoholizm.

Trudno jednoznacznie określić czym jest uzależnienie od Internetu. Psychologowie dzielą je na kilka typów:

l. erotomania internetowa - nałogowe poszukiwanie materiałów o treści pornograficznej, uzależnienie od cyberseksu

  1. socjomania internetowa - uzależnienie od kontaktów z ludźmi przez internet np ciągłe przebywanie na czatach (zerwanie kontaktów bezpośrednich)
  1. uzależnienie od sieci - obsesja śledzenia tego, co dzieje się w sieci

4.przeciążenie informacyjne - gorączkowe poszukiwanie informacji, udział w wielu listach/forach dyskusyjnych jednocześnie (obniżenie sprawności psychicznej)

  1. uzależnienie od komputera - przymus spędzania czasu przy włączonym komputerze
  1. uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions) - np. uzależnienie od gier hazardowych, od kupowania na aukcjach.
  1. uzależnienie od blogów - zaniedbanie życia rodzinnego, nauki, pracy, brak troski o własne zdrowie i higienę osobistą (m.in. zapominanie o posiłkach)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Fazy uzależnienia od Internetu

W zachowaniu internautów można wyróżnić fazy, które przeżywają ludzie na swojej drodze prowadzącej do uzależnienia.

  1. Zetknięcie się i zafascynowanie Internetem, poznawanie jego możliwości, "wejście" w nową rzeczywistość, poczucie "więzi z całym światem" czy "braku granic''.
  2. Zwrócenie uwagi na fakt, że korzystanie z Internetu ułatwia odprężenie się i pomaga w zredukowaniu dyskomfortu (napięcia, poczucia samotności itp.).
  3. Coraz bardziej regularne korzystanie z Internetu.
  4. Postępujące ograniczanie kontaktów z bliskim otoczeniem na rzecz kontaktów wirtualnych i poświęcanie im coraz większej ilości czasu.
  5. Poczucie rozdrażnienia w sytuacjach braku dostępu do sieci.
  6. Pojawienie się problemów w życiu prywatnym i zawodowym z powodu nadmiernego korzystania z Internetu.

Nałogowy internauta zaniedbuje rodzinę, pracę, przyjaciół, pracę, higienę osobistą – nie myje się, nie wychodzi z domu i zapomina o posiłkach. Miewa omamy i halucynacje, niekontrolowane wybuchy agresji i irytacji. Ponadto odczuwa bóle: nadgarstków, łokci, szyi, pleców, głowy.
Pewna mieszkanka Krakowa tak uzależniła się od rozmów z wirtualnymi znajomymi, że zaniedbała własne dzieci, które przestały chodzić do szkoły. Interwencja władz spowodowała utratę praw rodzicielskich, dzieci trafiły do rodziny zastępczej.

Uwięzieni w sieci

Bez wątpienia Internet jest bardzo potrzebnym w współczesnym świecie medium. Jednak wszystko wskazuje na to, że uzależnienie od niego będzie jedną z plag XXI wieku. Szacuje się że 10% internautów to siecioholicy. W USA powstają są anonimowe grupy wsparcia. Z kolei w Niemczech wysyła się netoholików na obozy odwykowe. Natomiast w Chinach internaucie grającemu w gry online (np Warcraft) powyżej trzech godzin, odejmuje się zdobyte punkty. W Polsce istnieje ośrodek leczenia uzależnień od maszyn – warszawskie Centrum Odwykowe. Jednak nadal problem ten nie jest jeszcze w naszym kraju dostrzegany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)