10 najbardziej wpływowych kobiet wg magazynu "Forbes"
Co roku magazyn "Forbes" przygotowuje ranking 100 kobiet, które są najbardziej wpływowe i sterują polityką, gospodarką i kulturą. My przedstawiamy pierwszą dziesiątkę. Ich działalność ma wpływ na obraz współczesnego świata, niezależnie od tego, czy decyduje o tym potężna fortuna, którą zarządzają, zainteresowanie mediów czy ogólna uwaga, jaką skupiają.
Co roku magazyn "Forbes" przygotowuje ranking 100 kobiet, które są najbardziej wpływowe. Sterują polityką, gospodarką i kulturą. Ich działalność ma wpływ na obraz współczesnego świata, niezależnie od tego, czy decyduje o tym potężna fortuna, którą zarządzają, zainteresowanie mediów czy ogólna uwaga, jaką skupiają. My przedstawiamy pierwszą dziesiątkę.
Zacznijmy od końca. Pierwszą dziesiątkę zamyka 56-letnia Virginia Rometty. Stoi na czele koncernu IBM od 2012 roku. Gdy wyniki wciąż się pogarszały, "Ginny" - jak jest nazywana - zrezygnowała z 4-milionowej (wypłacanej w dolarach) premii motywacyjnej za 2013 rok. Dołączyli do niej inni dyrektorzy z IBM. To pomogło podnieść wyniki finansowe firmy, w której "Ginny" pracuje od 33 lat.
Tekst (kg)/(sr), kobieta.wp.pl
9. Sheryl Sandberg
Zwana "królową Facebooka". CV tej 45-latki przedstawia się imponująco. Kierowała między innymi sprzedażą reklamy i publikacji w firmie Google, była szefową personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Od 2008 jest szefem operacyjnym Facebooka.
Na każdym kroku podkreśla, że jest feministką. Duży rozgłos przyniosła jej książka "Lean In: Women, Work and the Will to Lead" ("Pochyl się: kobiety, praca i chęć przywództwa"). Dzięki niej zapoczątkowała nową dyskusję o feminizmie w miejscu pracy. Jak lwica broni tezy, że kobiety są dyskryminowane w biznesie.
8. Michelle Obama
Na ósmym miejscu uplasowała się pierwsza dama Stanów Zjednoczonych. Wykorzystuje swoją pozycję, by walczyć z otyłością u dzieci, promować zdrowy tryb życia. Sadzenie z dziećmi warzyw w ogródku przy Białym Domu to tylko medialny odprysk jej działalności. Ma na tym polu wiele sukcesów.
Dzięki jej kampanii "Ruszajmy się" już 6,5 tys. szkół w USA wprowadziło zajęcia ruchowe między lekcjami. Z kolei niemal 90 proc. amerykańskich szkół zmieniło zasady dotyczące zbiorowego żywienia w stołówkach w placówkach oświatowych. Dzieci mogą jej podziękować za mniej otłuszczone posiłki i więcej warzyw w menu.
7. Mary Barra
53-letnia niepozorna brunetka od stycznia tego roku stoi na czele firmy General Motors.
Warto dodać, że pracę w tym koncernie rozpoczęła w wieku 18 lat i skutecznie pięła się po szczeblach kariery.
Jej ulubione modele samochodów to: Chevrolet Camaro i Pontiac Firebird.
6. Hillary Clinton
Jest jedyną pierwszą damą, która została senatorem USA. W latach 2009-2013 pełniła funkcję sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych. Sławą polityczną niemal dorównała swojemu mężowi.
Działa też na rzecz kobiet. W 2000 roku założyła Vital Voices Global Partnership - międzynarodową organizację pozarządową, której celem jest współpraca z liderkami politycznymi w zakresie równouprawnienia ekonomicznego i politycznego kobiet oraz praw człowieka. Angażowała się w legalizację małżeństw tej samej płci i walkę o nastanie "pokolenia bez AIDS". Ma spore szanse w wyścigu o fotel prezydencki w 2016 roku.
5. Christine Lagarde
58-latka jest dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego MFW). To pierwsza kobieta kierująca organizacją finansową obejmującą 188 krajów.
Pierwsze dwa lata swojego przywództwa spędziła na zażegnywaniu kryzysu związanego z zadłużeniem krajów Europy. To ona stoi za programem pomocy finansowej Ukrainie. Lagarde relaksuje się na siłowni i na basenie. Jest wegetarianką, nie pije alkoholu.
4. Dilma Rouseff
67-letnia Dilma Rouseff trzy lata temu została pierwszą kobietą - prezydentem Brazylii. Kieruje siódmą co do wielkości gospodarką na świecie.
Najważniejszym zadaniem Rousseff jest wyciągnięcie Brazylii ze spowolnienia gospodarczego, jakie miało miejsce w ciągu kilku ostatnich lat. W ubiegłym roku uplasowała się na drugim miejscu rankingu "Forbesa".
3. Melinda Gates
50-letnia filantropka ugruntowała swoją pozycję w rankingu. Znalazła się na trzecim miejscu. "Bill&Melinda Gates Foundation" to największa na świecie organizacja pomocowa. Na działalność filantropijną jedno z najbogatszych małżeństw świata wydało ponad 26 miliardów dolarów.
Współpracując z rozmaitymi agencjami, Gatesowie sprawili, że miliony dzieci zaszczepiono przeciw zabójczym chorobom. Obecnie skupieni są na zwalczaniu polio. Za te działania zostali uhonorowani prestiżową amerykańską Nagrodą Laskera.
2. Janet Yellen
68-letnia amerykańska ekonomistka jest Szefową Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.
Dodajmy, że pierwszą kobietą na tym stanowisku w 100-letniej historii organizacji. Mianował ją Barack Obama, który docenił jej "wysokie kwalifikacje" i "zdeterminowanie na rzecz walki z bezrobociem".
1. Angela Merkel
Najbardziej wpływową kobietą na świecie jest 60-letnia kanclerz Niemiec. Angela Merkel po raz czwarty znalazła się na pierwszej pozycji.
Nazywana jest kręgosłupem Unii Europejskiej. Piastuje urząd kanclerza Niemiec od 2005 roku. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.