4000 zł od ZUS‑u. Ważna zmiana już weszła w życie

Zmiany w pogrzebowym
Zmiany w pogrzebowym
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.06.2023 21:13, aktual.: 02.06.2023 12:45

Od wielu lat osoby organizujące pogrzeb swoim bliskim, mogą liczyć na wypłacenie zasiłku pogrzebowego. 1 czerwca 2023 roku wprowadzono jednak znaczące zmiany w tej kwestii. Zdradzamy szczegóły.

Zasiłek pogrzebowy został wprowadzony w 2011 roku. Od tego czasu każdy, kto zorganizował pochówek bliskiej mu osoby, mógł liczyć na zwrot kosztów w wysokości 4 tys. złotych. Przez wiele lat nie wprowadzano zbyt dużych zmian w tej kwestii. Od 1 czerwca to się jednak zmieniło.

Zasiłek pogrzebowy – dla kogo?

Nie jest tajemnicą, że każdy, kto właśnie umarł, powinien zostać właściwie pochowany. Niestety nie każdego stać na zorganizowanie pochówku. W tym celu powstał zasiłek pogrzebowy, który ma nieco pomóc bliskim zmarłych.

Kwota, na którą mogą liczyć osoby organizujące pogrzeb, wynosi 4 tys. złotych. Mimo rosnących cen oraz inflacji, a także wniosków polityków, wysokość ta przez lata się nie zmieniła. Nie każdy także wie, komu należą się te środki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całą kwotę otrzymują członkowie rodziny zmarłego. Warto w tym miejscu podkreślić, że urzędnicy nie biorą pod uwagę tego, ile faktycznie wydali oni na ceremonię. Poza nimi o zwrot kosztów mogą ubiegać się także: osoby obce, gminy, powiaty, pracownicy domów opieki społecznej, a także związki wyznaniowe. Tutaj już należy wykazać się ewentualnymi rachunkami lub fakturami za ceremonię, jednak zostanie im zwrócone maksymalnie 4 tys. złotych.

Zmiany w zasiłku pogrzebowym

O zasiłek pogrzebowy można starać się w ciągu 12 miesięcy od śmierci osoby, której pokryliśmy koszty pogrzebu. Okazuje się jednak, że od 1 czerwca wprowadzono istotne zmiany dotyczące tego, jaki urząd zajmie się wypłacaniem środków.

W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do tej pory to właśnie tam należało złożyć odpowiedni wniosek. Teraz wypłaceniem środków zajmie się już tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urząd na przyznanie środków będzie miał 30 dni.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także