UrodaPięć błędów, które popełniasz w pielęgnacji twarzy. Przez nie skóra szybciej się starzeje

Pięć błędów, które popełniasz w pielęgnacji twarzy. Przez nie skóra szybciej się starzeje

Błędy w pielęgnacji twarzy, które przyspieszają starzenie się skóry
Błędy w pielęgnacji twarzy, które przyspieszają starzenie się skóry
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sergey Mironov
05.09.2022 13:08, aktualizacja: 04.10.2022 14:01

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem, niż nam się wydaje. Niektóre błędy, które nieświadomie popełniamy, wpływają niestety na przyspieszenie jej starzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by je znać i się ich wystrzegać. Przychodzimy zatem z listą zakazanych czynności.

To zupełnie normalne, że robimy wszystko, by wyglądać pięknie i młodo. Największą wagę przykładamy oczywiście do pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ to na niej (oraz na szyi i dłoniach) najbardziej widać oznaki starzenia. Jednak nawet najdroższe kremy nic nie wskórają, jeśli nie znamy podstawowych zasad pielęgnacji oraz najczęstszych błędów. Każda z nas popełnia choć jeden z nich. To właśnie one wpływają na szybsze starzenie się delikatnej skóry twarzy. Czego zatem nie powinnyśmy robić? 

Odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy jest absolutną podstawą

Pierwszym błędem jest oczyszczanie twarzy jedynie płynem micelarnym lub mleczkiem czy olejkiem do demakijażu. To nie wystarczy! Każda z nas do swojej pielęgnacyjnej rutyny powinna wprowadzić dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Jeśli stosujesz na co dzień płyn micelarny, to pamiętaj, że zawiera on substancje wysuszające cerę, które w efekcie przyspieszają jej starzenie. Płyn micelarny powinno się zatem zmywać wodą, a potem umyć twarz delikatnym żelem lub pianką. 

Jako drugi błąd należy wymienić nieprawidłowe zmywanie makijażu oczu, czyli mocne tarcie, szorowanie, które rozciąga skórę i powoduje szybsze powstawanie zmarszczek. Pamiętajmy bowiem, że skóra wokół oczu jest pięć razy cieńsza niż na reszcie twarzy, a także posiada znacznie gruczołów łojowych. Należy zatem zaopatrzyć się w dwufazowy płyn do demakijażu lub olejek, następnie wylać odrobinę na wacik i przyłożyć do oka na kilkadziesiąt sekund. Wtedy formuła będzie miała szansę zadziałać.

Kardynalnym, trzecim na naszej liście, błędem jest wyciskanie pryszczy i zaskórników. Wpływamy w ten sposób na powstawanie stanu zapalnego, podczas którego uwalniają się wolne rodniki. A te z kolei niszczą takie składniki, jak kolagen i elastyna. Jak wiemy, to właśnie one sprawiają, że nasza skóra jest jędrna. 

Peelingi i kremy z filtrem – jak stosować?

Jako czwarty błąd należy wymienić zbyt częste używanie peelingów, które jest pewną nadgorliwością w pielęgnacji. To powoduje, że skóra nie ma czasu się zregenerować i jej warstwa ochronna po prostu słabnie. Peeling należy stosować średnio dwa razy w tygodniu. A ten drobnoziarnisty najlepiej zamienić na enzymatyczny. 

Ostatnim na liście, piątym błędem jest niestosowanie kremu z filtrem. Promienie słoneczne, docierające do naszej skóry twarzy i nienapotykające na tę barierę, przyspieszają starzenie. Dermatolodzy powtarzają to do znudzenia od lat. Ostatnim krokiem w porannej pielęgnacji cery musi być nałożenie kremu z filtrem UVA i UVB. Najlepiej, by miał lekką formułę odpowiednią pod makijaż. 

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także