UrodaPięć błędów, które popełniasz pod prysznicem. Są szkodliwe dla skóry

Pięć błędów, które popełniasz pod prysznicem. Są szkodliwe dla skóry

5 błędów, które popełniasz pod prysznicem. Są szkodliwe dla skóry
5 błędów, które popełniasz pod prysznicem. Są szkodliwe dla skóry
Źródło zdjęć: © Getty Images | skynesher
02.09.2022 12:14, aktualizacja: 05.09.2022 13:52

Każda z nas stara się dbać o skórę najlepiej, jak potrafi, by była doskonale nawilżona, odżywiona i pełna blasku. Jednak czasem nieświadomie popełniamy błędy, które wpływają na pogorszenie się jej stanu. Oto lista pięciu z nich, które zdarzają się podczas brania prysznica.

Każda skóra jest inna. To nie ulega wątpliwości. I każda potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jednak istnieją pewne uniwersalne zasady, które dermatolodzy powtarzają od lat. Mówią, co jest zalecane, a czego kategorycznie nie robić. W kwestii dbania o cerę słyszymy na przykład cały czas, by pod żadnym pozorem nie kłaść się spać w makijażu. Pielęgnacja skóry całego ciała zaczyna się oczywiście od oczyszczania. Teoretycznie w braniu prysznica nie ma nic trudnego. A może jednak? Okazuje się, że często popełniamy nieświadomie cały szereg błędów. Oto one. 

Zapomnij o długich, gorących prysznicach

Pierwszym błędem jest branie prysznica w gorącej wodzie. Choć wiele z nas kocha to ogrzewające uczucie, to jednak warto się poświęcić i dla urody zmniejszyć temperaturę wody co najmniej o kilka stopni. Gorąca woda uszkadza bowiem komórki keratynowe, znajdujące się w zewnętrznej warstwie skóry. A niski poziom produkcji keratyny może powodować zaburzenia rogowacenia naskórka i inne nieprawidłowości dermatologiczne. Wysoka temperatura po prostu wysusza skórę i może powodować podrażnienia. Z kolei zimna woda zmniejsza opuchliznę, ujędrnia skórę i poprawia mikrokrążenie. Ponadto kosmetyki potem lepiej się wchłaniają.  

Drugim błędem jest branie codziennie długich pryszniców, co może naruszać mikrobiom skóry, czyli jej barierę ochronną. Eksperci zgodnie twierdzą, że lepiej decydować się na krótki, maksymalnie 15-minutowy prysznic. To praktyka nie tylko zbawienna dla skóry, ale również oszczędność wody i czasu. 

Czyścisz swoją gąbkę?

Trzeci błąd polega na myciu się gąbką, o której czystość nie dbamy regularnie. Roślinne gąbki szybko mogą się stać siedliskiem różnych bakterii. Mycie się nimi może zatem wywołać podrażnienie skóry, wysypkę. Mało kto wie, że taką gąbkę trzeba czyścić. Wystarczy raz w tygodniu zamoczyć ją na dłuższą chwilę w gorącej wodzie z octem. Później już bez obaw możemy jej używać. 

Golenie nóg i innych części ciała podczas porannego prysznica to czwarty błąd na liście. Najlepiej robić to podczas wieczornego prysznica, ponieważ skóra ogolona maszynką ma szansę w nocy się zregenerować i wygląda zdecydowanie lepiej po kilku godzinach snu. 

Ostatnim, piątym błędem jest mocne pocieranie skóry ręcznikiem. Trzeba ją bowiem traktować delikatnie. Najlepiej po prostu osuszać ją, lekko przykładając materiał do ciała. Dobrze, aby skóra pozostała nawet lekko wilgotna. Wtedy więcej składników odżywczych obecnych w kosmetykach ma szansę się w nią wchłonąć. 

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.