Większość ludzi ocenia nas podczas kilku pierwszych chwil spotkania i rzadko zmieniają oni potem zdanie. Sprawienie dobrego pierwszego wrażenia jest niezwykle ważne - drugiej szansy już nie otrzymamy.
Większość ludzi ocenia nas podczas kilku pierwszych chwil spotkania i rzadko zmieniają oni potem zdanie. Sprawienie dobrego pierwszego wrażenia jest niezwykle ważne - drugiej szansy już nie otrzymamy.
Psycholog z Uniwersytetu Princeton, Alex Todorov, wraz ze swoją asystentką Janine Willis, badali reakcje ludzi, obserwujących wideomigawki kandydatów na pewien urząd polityczny. Rezultat był zdumiewający. 70 procent badanych, po obejrzeniu zaledwie mikrosekundowego nagrania, wskazało kandydata, który potem wygrał wybory. Świadczy to o tym, że ludzie potrafią wydać niezwykle celny osąd w ciągu jednej dziesiątej sekundy.
Co zrobić, aby inni ocenili cię trafnie, dostrzegając jednocześnie twoje najlepsze strony? Nigdy nie próbuj być nieautentyczna. Niektórzy błyskawicznie, wręcz intuicyjnie wyczuwają fałsz. Być sobą - to podstawowa zasada. Oto pięć zabójców dobrego pierwszego wrażenia, których trzeba unikać.
Na podst. forbes.com Iwona Czechowska (icz/mtr), kobieta.wp.pl
Nie masz celu
Najważniejsza dla wywarcia dobrego wrażenia jest świadomość, co chce się osiągnąć. Dotyczy to zwłaszcza większych wydarzeń, gdzie spotykamy sporo ludzi, są wśród nich konferencje, imprezy branżowe czy duże spotkania towarzyskie. Przygotowując się do udziału w jednej nich, najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań: po co tam idziesz? Jaki jest twój cel? Co chcesz osiągnąć? Z kim i jakiego rodzaju relacje planujesz nawiązać? Dzięki temu, na spotkaniu nie będziesz miotać się od ściany do ściany, zastanawiając się: "co ja tutaj robię?", ale od początku będziesz wiedzieć, po co przyszłaś. Pewność siebie to podstawa.
Nie dbasz o swój wizerunek
Strój, makijaż, biżuteria, zegarek, obuwie - wszystko składa się na wygląd zewnętrzny i nasi rozmówcy zwracają na to uwagę podczas wstępnej oceny naszej osoby. Rada: skompletuj swój ulubiony zestaw wyjściowy i zapytaj zaufaną osobę, co o nim sądzi. A potem zastanów się, czy ma rację i dokonaj ewentualnych zmian i poprawek.
Mężczyźni często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mówi o nich zegarek. O kobiecie natomiast świadczy jej torebka i biżuteria. Powinnaś wiedzieć, co zamierzasz przekazać spotkanym po raz pierwszy ludziom za pomocą swojego ubioru, fryzury bądź makijażu. Oczywiście zasadniczą sprawą jest higiena osobista i nieskazitelna czystość stroju i butów.
Nie zwracasz uwagi na mowę ciała
Niejednokrotnie rozstrzyga ona o pierwszym wrażeniu. Ważna jest harmonia wszystkich elementów postawy i poszczególne gesty oraz panowanie nad nimi. Często już sama świadomość własnego ciała daje bardzo pozytywne skutki. Dobrym sposobem na podpatrzenie mowy swojego ciała jest obserwacja własnej sylwetki. Można to zrobić np. filmując się podczas chodzenia po pokoju. Zwróć uwagę m.in. na to, jak stawiasz stopy, jak trzymasz ramiona oraz w jaki sposób podajesz rękę. Staraj się chodzić swobodnie, ale nie nonszalancko. Zapomnij o trzymaniu rąk w kieszeniach, może to zostać odebrane jako lekceważenie. Nie przyjmuj postawy zgarbionej, z zapadniętą klatka piersiową - sprawiasz wtedy wrażenie stłamszonej i niepewnej siebie. Głowę noś wysoko, a rękę podawaj ruchem zdecydowanym, czyjąś dłoń uściśnij krótko i raczej mocno. Nic tak nie psuje pierwszego wrażenia, jak długie potrząsanie ręką nowego znajomego, albo, co gorsza, podawanie kilku palców lub całej dłoni "omdlałym" ruchem bez uścisku. Dotyczy to także kobiet. I
ostatnia rada, tym razem dla mężczyzn: nie całuje się kobiet w rękę, zwłaszcza w stosunkach służbowych.
Idziesz na spotkanie, kiedy masz zły dzień
Jeżeli udajesz się na imprezę służbową lub towarzyską po nieudanym dniu, zazwyczaj niepotrzebnie go wydłużasz. Przygnębienie lub gniew na pewno zostaną dostrzeżone - zarówno w wyrazie twarzy, jak i wypowiedziach i mowie ciała. Jeśli to możliwe, mając zły dzień, zostań w domu, jeśli nie możesz tego zrobić, postaraj się przed wyjściem poprawić sobie nastrój. Dobrze robi np. obejrzenie wesołych filmików w sieci - odpręża i ułatwia komunikatywność. Natomiast w żadnym wypadku nie staraj się odreagować nastroju za pomocą alkoholu. Po złym dniu mamy słabszą głowę i możemy łatwo przesadzić. Poza tym, zapach alkoholu podczas pierwszego spotkania wywoła fatalne wrażenie. Pamiętaj też, że nie da się zneutralizować zapachu gumą do żucia, zresztą jej żucie na przyjęciu zostanie źle odebrane.
Nie interesują cię inni i sama nie jesteś interesująca
Prawdziwa ciekawość ludzi i umiejętność ich słuchania ogromnie wpływa na pierwsze wrażenie. Umiemy doskonale rozpoznać, kto został na spotkanie zaciągnięty przez znajomych i tylko czeka sposobności, aby czmychnąć do domu. Podczas pierwszego spotkania, postaraj się zbliżyć do ludzi z niekłamaną ciekawością. Zazwyczaj udziela się ona innym, stając się podstawą dobrej rozmowy, a w rezultacie trwałej znajomości.
Na podst. forbes.com Iwona Czechowska (icz/mtr), kobieta.wp.pl