Fitness8 przekąsek, które możemy przegryzać w pracy bez strachu, że utyjemy

8 przekąsek, które możemy przegryzać w pracy bez strachu, że utyjemy

8 przekąsek, które możemy przegryzać w pracy bez strachu, że utyjemy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Dobrze przygotować się zawczasu na "głodowy kryzys" i zabrać ze sobą do pracy małe drugie śniadanie.

Podstawową zasadą zachowania szczupłej sylwetki jest unikanie podjadania pomiędzy posiłkami. Czasami jednak narastające uczucie głodu może nam zepsuć cały dzień oraz obniżyć naszą aktywność i koncentrację. Dobrze więc przygotować się zawczasu na "głodowy kryzys" i zabrać ze sobą do pracy małe drugie śniadanie. Oto 8 przekąsek, po które możemy sięgać bez poczucia winy - są zdrowe, lekkie i pomagają dotrwać do przerwy obiadowej.

Migdały

Pomimo iż zawierają aż 49,93 g tłuszczu na 100 g, są uważane za sprzymierzeńców osób na diecie odchudzającej. Dlaczego tak jest? Po pierwsze, zawarta w tych orzechach witamina E obniża poziom złego cholesterolu (dlatego spożywanie migdałów zaleca się także osobom cierpiącym na choroby układu krążenia). Po drugie, nienasycone kwasy tłuszczowe, w które obfitują migdały, nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Błonnik z kolei przyspiesza przemianę materii i powoduje uczucie sytości.

Anna Loska/mtr, WP Kobieta

1 / 7

Wafle z brązowego ryżu

Obraz
© 123RF

Szybko zapełniają żołądek, choć są bardzo niskokaloryczne (1 wafel to około 40 kcal). Przekąska jest zdrowsza, jeśli sięgamy po wafle z ciemnego ryżu, który zawiera o wiele więcej składników odżywczych niż biały ryż oczyszczony.Ponadto przekąski ryżowe nie zawierają glutenu, dlatego też mogą być spożywane przez osoby przestrzegające diety bezglutenowej.

Wafle mają jeszcze jeden plus - dzięki temu, że mają neutralny smak, możemy z nich skomponować zarówno słodkie, jak i słone przekąski. Jeśli dopadnie nas ochota na słodycze, batonik lub ciastko zamienić możemy wafelkiem ryżowym posmarowanym miodem. Wersja "na słono" - wafelek z pastą warzywną.

2 / 7

Dietetyczny popcorn

Obraz
© 123RF

Jedzenie popcornu kojarzy się wielu z nas z grubasami, leżącymi godzinami przed telewizorem. Słona, prażona na tłuszczu i oblana karmelem kukurydza rzeczywiście jest tucząca. Jeśli jednak przygotujemy popcorn w wersji light, możemy podjadać go bez obaw o to, że utyjemy po takim posiłku.

Tego typu przekąska jest stosunkowo niskokaloryczna, a mimo to dość szybko wywołuje uczucie sytości. Ponadto popcorn obfituje w polifenole, przyjazne dla naszego zdrowia przeciwutleniacze (amerykańscy naukowcy dowiedli nawet, że prażona kukurydza zawiera więcej polifenoli niż niektóre warzywa i owoce).

Dietetyczny popcorn można przygotować samodzielnie w domu z dodatkiem minimalnej ilości tłuszczu (np. oliwy z oliwek), niezdrową sól możemy zaś zastąpić ziołami lub ostrymi przyprawami.

3 / 7

Jabłka

Obraz
© 123RF

Są cenionym składnikiem wielu diet odchudzających. Nie bez przyczyny kobiety dbające o linię sięgają najczęściej właśnie po te owoce - są one dość sycące (1 jabłko wystarczy zwykle, aby uciszyć głód "przedobiadowy"), chociaż zawierają bardzo niewiele kalorii (30-50 kcal na 100 g). Spożywanie 1-2 owoców dziennie zaspokaja ponadto zapotrzebowanie organizmu na wiele witamin, powinniśmy je więc jeść nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.

4 / 7

5 porcji warzyw i owoców dziennie...

Obraz
© 123RF

Spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie zalecane jest przez Światową Organizację Zdrowia, gdyż taka dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. My dodajmy, że jedzenie niskokalorycznych i obfitujących w błonnik warzyw sprzyja smukłej talii. Świetną okazją do zwiększenia spożycia zieleniny jest czas między posiłkami, kiedy dopada nas głód. W pracy dobrze jest mieć pod ręką kawałek marchewki, kalarepy, pomidorki koktajlowe albo ulubione owoce. Na bazie warzyw przygotować możemy także pyszny koktajl.

5 / 7

Chipsy warzywne

Obraz
© 123RF

Zdrowa przekąska dla tych, którzy lubią chrupać. Chipsy można kupić gotowe w torebkach, ale także możemy przygotować je same w domu. Jak to zrobić? Kroimy warzywa w cienkie plasterki, skrapiamy oliwą i doprawiamy ziołami, chili i innymi przyprawami, po czym wstawiamy je w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia na około 25 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. W ten sposób grilować możemy zarówno marchew, pietruszkę, seler i buraczki, jak i jabłka, gruszki czy dynię hokkaido.Wszystko zależy od naszej inwencji.

6 / 7

Suszone śliwki

Obraz
© 123RF

Powszechnie panuje przeświadczenie, że owoce suszone nie są wskazane dla osób będących na diecie, gdyż zawierają sporo cukrów. Nie jest to jednak słuszne przekonanie - zjedzenie niewielkiej przekąski z owocowego suszu przy pierwszych oznakach głodu może nas uchronić przed sytuacją, kiedy dzielnie wytrzymujemy do obiadu bez podjadania, ale za to w trakcie posiłku pochłaniamy dwa razy większą porcję niż zwykle. Poza tym jest jeszcze jeden dowód na to, że suszone owoce nie są wcale takie złe dla naszej sylwetki. Według naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu, garść suszonych śliwek dziennie przyspiesza proces odchudzania. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w owocach pektyny spowalniają przyswajanie przez organizm cukrów i tłuszczu, zaś obecny w suszu błonnik przyspiesza przemianę materii, wywołując jednocześnie uczucie sytości.

7 / 7

Chipsy ryżowe

Obraz
© 123RF

Te chipsy z pewnością nie powinny być zaliczane do "śmieciowego jedzenia". Przekąska ze snacków ryżowych zawiera magnez, potas, cynk i białko, a ponadto sporo błonnika, który przyspiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Aby wybrać nietuczące i zdrowe chipsy, warto jednak uważnie czytać etykiety. Odrzucamy produkty zawierające sporo tłuszczu lub konserwantów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)